Projekti koje preduzimaju Velika Britanija i Nemačka navodno su otvoreni i za druge saveznike i partnere iz EU.
Nemačka i Velika Britanija žele da bliže sarađuju u bezbednosnoj i odbrambenoj politici. U sredu, 23. oktobra, ministar odbrane Boris Pistorijus i njegov britanski kolega Džon Hili potpisaće novi sporazum o odbrani u Londonu.
Kako piše Ministarstvo odbrane Nemačke, takozvani „Sporazum o trojstvu“, nazvan po mestu gde je potpisan, prvi je takve vrste, koji postavlja kurs za još bližu saradnju dve zemlje i izraz je britansko prestrojavanje ka Evropi.
Germany and the UK have signed a set of defence agreements for the first time. The agreement contains concrete key projects for closer cooperation in all dimensions.
Projects include;
– Strengthening the security and defence industry
– Strengthening the eastern flank
-… pic.twitter.com/Fgu7KXBm2i— Jeff2146🇧🇪 (@Jeff21461) October 22, 2024
Kako se kaže, radi se o održivom jačanju i daljem razvoju evropskog stuba u NATO. Projekti koje preduzimaju Velika Britanija i Nemačka navodno su otvoreni i za druge saveznike i partnere iz EU. Ovo takođe uključuje E3 (evropski 3) format sa Francuskom.
Sporazum sadrži konkretne ključne projekte za bližu saradnju u svim dimenzijama (vazduh, kopno, more, svemir i sajber prostor).
- Jačanje bezbednosne i odbrambene industrije: Cilj je proširenje industrijske saradnje, posebno u sektoru vojske. Rajnmetall proizvodi vojna vozila u svojim britanskim fabrikama u Dorsetu, Telfordu, Bristolu i na severoistoku zemlje, uključujući oklopni transporter Bokser i – zajedno sa BAE – glavni borbeni tenk Čelindžer 3. Britanska vojska je naručila 500 Boksera. Prema novom sporazumu, Velika Britanija i Nemačka žele da još bliže sarađuju na razvoju budućih modernizacija i sposobnosti oklopnih vozila. U Velikoj Britaniji se gradi nova fabrika artiljerijskih cevi sa dodatnih 400 radnih mesta.
- Jačanje istočnog krila NATO: Kopnene snage obe zemlje treba da sarađuju još bliže, posebno u baltičkim državama, kako bi dodatno ojačale istočni bok NATO-a. Kroz zajedničke vežbe, sporazum obezbeđuje da kopnene snage na istočnom krilu NATO-a obezbede efikasno odvraćanje i da su u stanju da se brane u slučaju napada na teritoriju NATO-a. U tom kontekstu, obe države takođe žele da obezbede bolje umrežavanje tenkovskih jedinica uz podršku dronova. Pored toga, snage su objedinjene, što znači deljenje logistike, skladištenja i zaliha.
- Razvoj novog oružja dugog dometa: Uz dodatne partnere, treba da se razviju novi sistemi sa još većim dometom i većom preciznošću nego što su trenutno dostupni na tržištu.
- Zaštita kritične podvodne infrastrukture: Obe zemlje žele da rade zajedno na zaštiti kritične podvodne infrastrukture i važnih pomorskih trgovačkih ruta tako što će obezbediti da postoji jasna i sveobuhvatna svest o podvodnoj situaciji.
- Nemački avioni u Škotskoj: Nemački pomorski patrolni avioni P-8A redovno će doprinositi zaštiti severnog Atlantika od Losimuta. Ovo skraćuje vreme tranzita i pojednostavljuje zajedničke vežbe i operacije.
- Bespilotni leteći sistemi i njihovo umrežavanje: Obe zemlje su posvećene bliskoj saradnji u istraživanju i razvoju sistema za letenje bez posade i žele da obezbede njihovu interoperabilnost sa budućim sistemima borbenih aviona. Ovaj posao se odvija u bliskoj saradnji sa saveznicima i partnerima (posebno Francuskom). Posebno je važno da sadašnji i budući avioni i bespilotne letelice koje će se razvijati mogu da komuniciraju i rade jedni sa drugima.
- Saradnja na sistemima protivvazdušne odbrane: Zajedno sa drugim partnerima, obe zemlje žele da rade na integraciji sistema protivvazdušne odbrane kako bi bolje zaštitile evropski vazdušni prostor od opasnosti od raketa dugog dometa. Osnova za to je postavljena prošle nedelje na sastanku ministara odbrane NATO-a.
- Dalja podrška Ukrajini: Obe države rade zajedno kako bi osigurale da helikopter Sea King koji je Nemačka predala Ukrajini može biti opremljen modernim projektilima i proširuju saradnju u okviru koalicije sposobnosti.
- Novi formati razgovora za saradnju: Sporazum stvara nove formate razgovora za dugoročnu saradnju. Planirani su redovni godišnji sastanci u različitim formatima do ministarskog nivoa kako bi se obezbedila brza implementacija i dalji razvoj zajedničkih projekata i promovisale nove inicijative.
Sporazum je dalji korak od Zajedničke deklaracije o namerama od 24. jula 2024. ka bilateralnom sporazumu između vlada Velike Britanije i Nemačke, koji je obavezujući po međunarodnom pravu i koji bi trebalo da bude potpisan u januaru 2025. godine.
„Velika Britanija i Nemačka se približavaju. Svoje sposobnosti povećavaju zajedno sa različitim projektima u oblastima vojske, vazduhoplovstva, mornarice i sajber. Zajedno pomažemo jačanju evropskog stuba unutar NATO-a. Naši projekti saradnje otvoreni su za druge partnere, jer samo zajedno možemo održivo proširiti našu sposobnost delovanja“, navodi se u saopštenju ministra odbrane Borisa Pistorijusa.
Za njega je posebno važno da učini više na jačanju istočnog krila NATO-a i da zatvori važne praznine u sposobnostima, kao što je oružje dugog dometa.
Britanski ministar odbrane Džon Hili opisao je sporazum kao “prekretnicu” u odnosima Velike Britanije sa Nemačkom. Otvara do sada neviđene mogućnosti za saradnju sa nemačkim oružanim snagama i industrijom. Healei je naglasio da ćemo ovu novu saradnju graditi u narednim mesecima i godinama.