МОЖЕ ЛИ СЕ ИЗРАЕЛ СУПРОТСТАВИТИ ТУРСКОЈ ДОК ВОДИ ДРУГЕ РАТОВЕ?

Велико је питање да ли Израел жели да се укључи у отворену кампању у Сирији која не укључује само потенцијалне тензије са Анкаром, већ и сукобе са Сиријцима у близини границе.

Израелски ваздушни напади у Сирији током ноћи између 2. и 3. априла имали су за циљ напад на „војне капацитете који су остали у сиријским базама Хама и Т4, заједно са додатним преосталим војним инфраструктурним локацијама у области Дамаска“, саопштила је израелска војска. Међутим, многи извештаји у израелским медијима указују да су удари били замишљени и као порука Турској. Анкара можда разматра базу Т-4 и друге локације како би играла већу улогу у Сирији.

Све више се чини да би Израел желео да спречи сваки покушај Анкаре да пусти корене у Сирији. Осим тога, ово може послужити као начин да се одврати Анкара и спречи даља ескалација. Питање је да ли ће ово успети. Израел је вероватно предуго чекао да се супротстави Ирану у Сирији. Иран је пребацио снаге у Сирију током сиријског грађанског рата. Касније су уследиле Хезболах и ирачке милиције, а затим је Иран користио копнени коридор преко Сирије да пребаци оружје до Хезболаха. Ово укопавање је представљало претњу за Израел.

Међутим, преокрет од суочавања са Ираном у Сирији ка потенцијалном сукобу са Турском има много потенцијалних замки. Пре свега, тренутно присуство Турске у Сирији ограничено је на северну Сирију. Ово се састоји од низа база и постова. Турска подржава Сиријску националну армију, групу прокси милиција. Сада када Сирија има нову владу, очекује се да ће СНА бити интегрисана у нову сиријску војску. Није јасно да ли ће се Турска повући са подручја које заузима. Међутим, чини се да би Анкара можда желела да промени стање. Турска би можда желела споразум који би јој омогућио надоградњу војних аеродрома у Сирији, као што је Т4.

Велико је питање да ли Израел жели да се укључи у отворену кампању у Сирији која не укључује само потенцијалне тензије са Анкаром, већ и сукобе са Сиријцима у близини границе. Сукоби се повећавају. Сирија ће вероватно сачекати да одговори, али би је сукоби могли подстаћи да тражи већу помоћ од Анкаре. Напади могу имати супротан ефекат од жељеног. Што се Сирија више осећа рањивом, то јој је више потребна Турска.

Израел је већ заглављен у рату у Гази који захтева делове неколико дивизија израелске војске. Израелска војска такође задржава неколико база у Либану и наставља да напада на Хезболах. Западна обала је била тиша него што је била у прошлости, али ствари би могле да се промене. Постоје и друга питања у региону. Хути настављају да нападају Израел користећи балистичке ракете. Иран је такође потенцијална претња. Трампова администрација жели споразум са Ираном.

“Покошена трава”

Израелска политика у прошлости тежила је управљању сукобима и „косећи“ непријатеља. После 7. октобра, изгледало је да Израел жели да буде одлучнији. Чини се да овај покушај да се предупреде претње, уместо да се њима управља, данас води сличну политику према Сирији и Турској. Међутим, Израел може открити да је заменио једног непријатеља у Сирији за другог. Иран је напустио Сирију након пада Асадовог режима. Ово су биле добре вести. Међутим, уместо дивиденде за мир, чини се да је Израел сада увучен у нови сукоб. То ће значити још један фронт у израелским сукобима.

Турска није као Иран. Турска је чланица НАТО. Има јаку економију и релативно добре везе са Русијом и Западом. Такође ради са Ираном. Анкара има јак војни одбрамбени сектор. За разлику од Ирана, она има јаку конвенционалну војску и производи војну опрему која је поуздана. Иран је, напротив, много слабији иако има беспилотне летелице, балистичке ракете и нуклеарни програм. Анкара је настојала да изолује Израел и такође га осуди последњих година. Сукоб са Анкаром у Сирији могао би бити сложенији од сукоба са Ираном.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *