Са десетинама нових тенкова Leopard Шведска се припрема за рат

Шведска војска добија нове тенкове Leopard, чиме постаје једна од најјачих оклопних снага у северној Европи

Шведска је наручила 44 нова главна борбена тенка Leopard 2A8 и најавила модернизацију своје постојеће флоте тенкова, што је значајан корак у јачању њених оклопних капацитета.

Јачање одбране у сенци руске претње

Са Русијом као потенцијалним противником, Шведска, као најновија чланица НАТО-а, припрема своју војску за могући конфликт. Овај потез укључује набавку 44 нова тенка Leopard 2A8, као и надоградњу 66 постојећих тенкова на исту верзију. Укупно, шведска војска ће располагати са 110 модернизованих тенкова Leopard 2A8, који ће у Шведској бити познати под ознаком “Stridsvagn 123“.

Поред тога, планирана је и модернизација борбених возила пешадије CV90, чиме ће се значајно повећати укупна борбена готовост. Уговор са компанијом KNDS вреди скоро 2 милијарде долара.

Министар одбране Пaл Јонсон изјавио је:
„Са овим наруџбинама добијамо 154 модерна тенка и реновирана борбена возила, што значајно јача нашу одбрамбену способност.”

Тенкови Leopard 2: Основно оружје савременог ратовања

Leopard 2 тенкови опремљени су топом калибра 120 мм и сматрају се међу најсавременијим борбеним тенковима у свету. Њихове перформансе су упоредиве са америчким M1 Abrams и француским Leclerc тенковима.

Иако су неки сматрали да је ера тенкова завршена, руска инвазија на Украјину показала је да су тенкови и друга оклопна возила и даље кључни у копненим операцијама. Док артиљерија и даље наноси највеће губитке, тенкови и борбена возила омогућавају пробој на бојном пољу и транспортују трупе у борбу.

Геополитички ефекти рата у Украјини

Руски напад на Украјину показао се као стратешка грешка. Уместо да спречи Украјину да се приближи Западу, Кремљ је својом агресијом навео Шведску и Финску да одбаце своју дугогодишњу неутралност и поднесу захтев за чланство у НАТО-у.

Shutterstock / Filmbildfabrik© Shutterstock / Filmbildfabrik

Иако је Турска успорила процес ратификације, Шведска и Финска су сада део НАТО-а. Овим потезом, Русија је повећала своју границу са НАТО-ом за стотине километара, док је Алијанса добила две војске са богатим искуством у операцијама у зимским условима.

Шведска модернизација оклопних снага представља значајно појачање за НАТО и јача одвраћање од руске агресије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *