Ukrajina je očekivala da će Rusija prerasporediti trupe sa ključnih linija fronta, prema Kurskoj oblasti posle upada, ali se to nije dogodilo, rekao je poslanik Riigikogu i pukovnik u rezervi Leo Kunas (Leo Kunnas).
Kunas je to izjavio u nastupu na ETV (televizija Estonije) specijalnoj emisiji „Ukraina stuudio“, koja se emituje od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Domaćin emisije Rejmo Sildve je pitao da li je veliki napad dronova Rusije u ponedeljak bio vremenski usklađen sa danom nezavisnosti Ukrajine i kao odmazdu za tekući upad na Kursk.
„Ovo je jedan od najobimnijih dubokih udara koje je ruska strana izvela u poslednje vreme“, odgovorio je Kunas.
„S jedne strane, za njih je rutinska stvar da izvode ovakve udare. Ovoga puta jednostavno je količina municije koju je ruska strana rasporedila bila veća nego inače. Verovatno je da je to onaj udar koji se očekivao za Dan nezavisnosti. “, rekao je Kunas.
Na pitanje da li je ruski napad imao na umu konkretan cilj, Kunas je objasnio: „Ovu seriju napada je teško odrediti.“
„Ove mete su bile veoma različite, uključujući, na primer, Kramatorsk – očigledno civilni hotel – koji je izgleda bio meta od početka“, nastavio je poslanik.
U tom hotelu tokom napada bili su i civili, uključujući strane novinare.
„Upravo tako, lanseri su prilično tačni i njih je najteže oboriti od svih raznih raketa i dronova koje ruska strana koristi“, dodao je Kunas.
O tome šta je Ukrajina postigla u Kursku, Kunas je naveo da je ofanziva tamo počela 6. avgusta, odnosno pre tri nedelje. „Zaista je sama ofanziva obavljena u prvoj nedelji. Posle toga, pokreti trupa su bili relativno skromni. Širina sektora je oko 40 kilometara, a dubina oko 30 kilometara, što znači da su ukrajinske snage napredovale preko hiljadu kvadratnih kilometara“, nastavio je.
„To znači da ako posmatramo ukupnu situaciju ove godine, u pogledu teritorije koja je predata, oslobođena ili zauzeta, obe strane su na istoj skali: Ukrajina je izgubila oko 1.300 kvadratnih kilometara ili nešto više teritorije u Donbasu od početkom godine“, nastavio je Kunas.
Voditelj je upitao na kakav otpor je Ukrajina do sada naišla u Kurskoj ofanzivi.
Kunas je rekao: „Ukrajina očekuje da će ruska strana povući trupe sa odlučujućih linija fronta“.
“Imam u vidu Toreck i pokrovski pravac. To se, koliko znamo, nije desilo. Dovođene su jedinice, ali sa daleko manje važnih sektora, gde u poslednjih godinu dana uopšte nije bilo kretanja na frontu“, nastavio je on.
„Ruska strana je pokušavala da iskoristi sve što ima u ruci, uključujući Rosgvardiju, jedinice unutrašnjih snaga i jedinice vojnih obveznika; u suštini pokušava da se bori sa onim što im je pri ruci”. rekao je Kunas.
Voditelj je upitao i da li je Ukrajina postigla uporište koje je želela, u Kursku.
Kunas je odgovorio: „Teško mi je da kažem šta je Ukrajina nameravala da postigne“.
„Ako uzmemo zauzetu oblast kao pregovaračku polugu u pregovorima, onda ovaj [Kursk] iznos ne bi bio dovoljan. Možda bi bilo potrebno 5.000 kvadratnih kilometara. Ova veličina zauzimanja još nije dostigla tu vrednost. Ako pogledamo šta bi bile potrebe Ukrajine za pregovaračkom akcijom bila bi potrebna mnogo veća osvojena teritorija da bi se to iskoristilo, naravno, ako nastave da guraju ofanzivu dalje, to će zahtevati sve više trupa“, nastavio je on.
S obzirom na veličinu područja koje je Ukrajina zauzela, malo je verovatno da Ukrajina može tamo poslati dodatna pojačanja, dodao je Kunas.
„Zbog toga je situacija u protekloj sedmici doživela vrlo malo promena. Osim toga, ruska strana pokušava da uspostavi kontinuiraniju liniju fronta, što je ranije nedostajalo, jer je prodor ostvaren u prvih nekoliko dana i to na prilično širokom sektoru odbrambenih linija na ruskoj strani, blizu granice“, primetio je Kunas.
Šta bi se desilo da su Rusi predvideli ukrajinski napad na Kursk?
„Svakako, ruska strana nije bila spremna za ovo“, odgovorio je Kunas. „Gledajući satelitske snimke ruske strane i mogućnosti dronova, onda su videli kretanje ili koncentraciju snaga, ali očigledno to nisu shvatili ozbiljno, najverovatnije zato što su očekivali da Ukrajina izvrši slične udare kao prošlog leta. Ali ovoga puta bilo sasvim drugačije, a ruska strana nije bila spremna“.
Kao osvajač, Rusija nema mnogo odgovarajućih taktika za borbu na sopstvenoj teritoriji, tako da u suštini pribegava udarima sa šireg područja, dodao je on. „Na isti način oni izvode ove udare na naselja koja su ukrajinske snage zauzele, što znači da udaraju na svoja sela i gradove”.Na kraju, voditelj je pitao da li, u suštini, u Kurskoj oblasti Rusija bombarduje Rusiju.
„Upravo sada, da“, zaključio je Kunas.
Britanski državljanin, bivši vojni oficir koji je radio kao savetnik za bezbednost Reuters, bio je među poginulima u subotnjem ruskom napadu na hotel Safir u Kramatorsku.