ОДКБ није заштитио Јерменију, тврди Пашињан
Пашињан је на конференцији за новинаре рекао да је већа вероватноћа да ће Јерменија напустити ОДКБ него да ће деблокирати своје чланство. Такође је нагласио да савезници у ОДКБ-у нису поштовали ,,црвену линију” о територијалном интегритету Јерменије. Ово је дошло након што је Јерменија замрзнула учешће у организацији 2024. године, оптужујући ОДКБ да није спречила азербејџанску офанзиву у Нагорно-Карабаху (јерменски Арцах).
Русија: “Чланство у ОДКБ-у је у интересу Јерменије”
Иако Пашињан отворено говори о изласку, Русија и даље сматра Јерменију де факто чланом. Кремљ је више пута нагласио да би повратак Јеревана у организацију јачао безбедност региона. Дмитриј Песков, портпарол Путина, рекао је да је ОДКБ доказала своју ефикасност и да је наставак чланства у интересу Јерменије.
Шта следи за Јерменију?
Ако Јереван ипак напусти ОДКБ, очекују се значајне последице. Прво, додатно затезање односа са Русијом, која је главни гарант безбедности Јерменије. Друго, приближавање Западу, јер Пашињан већ флертује са ЕУ и разматра чланство у Шангајској организацији за сарадњу (ШОС). Треће, повећана несигурност у региону, јер би Јерменија без руске војне подршке могла постати рањивија на азербејџански притисак.
Закључак: Јерменија на раскрсници
Пашињанов став јасно показује да Јерменија губи поверење у ОДКБ и тражи алтернативе. Међутим, коначна одлука о изласку још није донета, а све зависи од тога да ли ће Јереван наћи јачег заштитника од Русије. Ова одлука ће имати дугорочне последице по безбедносну архитектуру целог региона.
Зар је могуће да у свету још увек постоје наивчине које ће се примити на сладуњаве западњачке причице!? Или је у питању нешто сасвим друго!
Pa kako da ih zastite kada su isti ti Jermeni jos pre par godina zatvorili ruske baze, proterali vojno osoblje i zatrazili da iznesu svu vojnu opremu, uz pro-NATO proteste i slicno, pri cemu je upravo Pasinjan rekao da ce svakog ruskog vojnika i samog Putina da uhapsi? Usput nabavljaju opremu od Francuza, Indijaca…, a nista kompatibilno sa postojecom opremom!
I u toj atmosferi Rusija je trebala da ih brani?!
Da budu srecni sto Rusi a sada i Iranci imaju problema sa Azerima (koji suruju sa Turskom i Izraelom), pa tako i `ogranicavaju` Azere da izvrse potpuni napad na Jermene…
Jermen ce biti pozornica nekog skorog rata jer stoji na putu Turskoj da se poveze sa Azerima i da se tako obezbedi sa sirovina (nakon `gubitka` Libije), kao i NATO i EU koji pored obezbedjivanja sirovinama racunaju sa pritiskom na Rusiju, ima tranzite nafte i gasa koje zele svi (EU, Rusija, Kina a i zbog kontrole i USA), Irancima treba kao veza sa Rusijom i blokadu Azera, Rusima treba kao dominion ili teritorija spoljne linije odbrane od NATO a i kontrolu linije Crno more – Kaspijsko more sa pratecim odnosima sa Iranom i Kinom na lokalnom i globalnom nivou, a tu i Indija ima interesa da bi vrsila `spoljni pritisak` na Kineski `Put svile`…
Sada je samo pitanje koliko su `blizu` novi strateski partneri – Francuska i Indija…