Al Din je dugo bio deo vodeće strukture Hezbolaha i unutrašnjeg kruga oko Hasana Nasrale. On je 2008. godine imenovan za predsednika Izvršnog saveta Hezbolaha, pozicije koja mu daje veliki uticaj na unutrašnje funkcionisanje i strateške odluke organizacij
Hašim Safi Al Din (Hashim Safi Al-Din) je visoki funkcioner Hezbolaha, šiitske političke i vojne organizacije u Libanu, i smatra se jednim od najvažnijih ličnosti u strukturi ove grupe. Al Din je rođak sadašnjeg lidera Hezbolaha, Hasana Nasrale, i često se pominje kao potencijalni naslednik Nasrale na čelu organizacije. Njegova uloga u Hezbolahu, kao i bliske veze sa Iranom, čine ga jednom od ključnih figura u regionalnoj politici na Bliskom istoku.Poreklo i Rana Biografija
O Hašimu Safia Al Dinu nema puno dostupnih javnih podataka o njegovoj ranoj biografiji, ali je poznato da je rođen u šiitskoj zajednici na jugu Libana, regiji koja je istorijski podržavala Hezbolah. Od skromnih biografskih podataka navodi se da je rođen 1964 u Deir Kanoun En Nahr, južni Liban, u uglednoj šiitskoj porodici.
On je inače po majci rođak Hasana Nasralaha. Njegov rođeni brat, Abdalah Safi Al Din, je predstavnik Hezbolaha u Iranu.
Obrazovao se u šiitskim verskim školama, uključujući verovatno školovanje u Iranu, gde su mnogi visoki zvaničnici Hezbolaha studirali islamske studije i usvojili ideološke osnove iranske islamske revolucije. Studirao je teologiju u Nadžafu u Iraku i Komu u Iranu, zajedno sa Nasralahom, sve dok ga Hasan Nasralah nije pozvao u Liban 1994, i da ga je Nasralah posle više od tri decenije kao naslednika.
Σε αεροπορικό πλήγμα στην Βηρυτό καταστράφηκε το κεντρικό αρχηγείο της Χεζμπολάχ.Νεκρός ο Hashim Safi Al-Din επικεφαλής του Εκτελεστικού Συμβουλίου της οργάνωσης και ξάδερφος του Ηγέτη της Χεζμπολάχ Νασράλα ο οποίος βάσει της Χεζμπολάχ είναι ζωντανός και δεν βρισκόταν στο σημείο. pic.twitter.com/vCD1VNfiTX
— Kωστας Τσεκαιος (@CimbrianMarius) September 27, 2024
Uloga u Hezbolahu
Al Din je dugo bio deo vodeće strukture Hezbolaha i unutrašnjeg kruga oko Hasana Nasrale. On je 2008. godine imenovan za predsednika Izvršnog saveta Hezbolaha, pozicije koja mu daje veliki uticaj na unutrašnje funkcionisanje i strateške odluke organizacije.
Kao predsednik Izvršnog saveta, Hašim Safia Al Din upravlja političkim i društvenim aspektima Hezbolahovih aktivnosti, uključujući mreže zdravstvenih ustanova, škola i drugih društvenih usluga koje organizacija pruža šiitskoj zajednici u Libanu.
Njegov položaj mu je takođe omogućio da nadgleda odnose Hezbolaha sa Iranom i drugim ključnim saveznicima, posebno u kontekstu vojne podrške koju Iran pruža ovoj grupi.
Godine 1995. Hašim Safi Al Din je unapređen u Medžlis al-Šura (Konsultativnu skupštinu), najviši savet Hezbolaha, nakon čega je delovao pod Imadom Mugnijem, sve do njegovog ubistva 2008. Takođe je imenovan za šefa savet džihada. Izvršno veće, čiji je on predsednik, nadgleda Hezbolahove političke, društvene i obrazovne aktivnosti
Veze sa Iranom
Al Din je poznat po svojim bliskim vezama sa iranskim režimom i sa elitnim jedinicama Iranske revolucionarne garde (IRGC), posebno sa jedinicom Kuds, koja je zadužena za operacije izvan Irana. Smatra se da je jedna od ključnih figura za održavanje veza između Hezbolaha i Irana, uključujući finansijsku, vojnu i logističku podršku. Njegova uloga u tim odnosima čini ga ključnom vezom u iranskom uticaju na Liban i Hezbolah.
Iran je 2006. navodno promovisao Al Dina kao mogućeg naslednika Hasana Nasralaha za mesto generalnog sekretara Hezbolaha
U junu 2020, njegov sin, Saiied Reza Hashim Safi Al Din oženio se Zeinab Suleimani, ćerkom bivšeg komandanta Al Kuds generala Kasema Suleimanija koji je ubijen u američkom vazdušnom napadu u Iraku 2. januara 2020.
U oktobru 2008. Al Din je izabran da nasledi Nasralaha na mestu generalnog sekretara Hezbolaha na generalnoj skupštini. Iranci su podržali njegovo imenovanje za naslednika Nasralaha.[17] Godine 2009. Al Din je ponovo izabran u Savet Šure. U novembru 2010. imenovan je za vojnog komandanta Hezbolaha u regionu Južnog Libana.
Godine 2017, Al Din je proglašen teroristom od strane američkog Stejt departmenta i Saudijske Arabije. Godine 2018. bio je predmet sankcija koje su uvele SAD i neke arapske zemlje, uključujući Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Bahrein, pored još devet visokih ličnosti Hezbolaha.
Potencijalni Naslednik Hasana Nasrale
Hašim Safia Al Din se često pominje kao mogući naslednik Hasana Nasrale, trenutnog lidera Hezbolaha, ukoliko Nasrala odluči da se povuče ili bude ubijen. Nasrala je dugo dominirajuća figura u Hezbolahu, ali Al Din je zahvaljujući svojoj političkoj i vojnoj težini jedna od retkih ličnosti koja bi mogla da preuzme tu ulogu.
Sankcije
Al Din je stavljen pod sankcije od strane Sjedinjenih Američkih Država zbog svoje uloge u Hezbolahu, kao i zbog veza sa Iranom. Trezor SAD je u maju 2017. godine uveo sankcije protiv njega zbog navodnog učešća u terorističkim aktivnostima i finansiranja Hezbolaha. Sankcije uključuju zamrzavanje njegove imovine pod jurisdikcijom SAD i zabranu američkim građanima da posluju sa njim.
Političke Aktivnosti i Retorika
Al Din je poznat po oštroj retorici protiv Izraela i Sjedinjenih Američkih Država, što je u skladu sa zvaničnom politikom Hezbolaha. Često je isticao važnost “otpora” protiv izraelske okupacije i američkog uticaja u regionu, te pozivao na jačanje saveza sa Iranom.
Zaključak
Hašim Safia Al Din je jedna od najvažnijih ličnosti unutar Hezbolaha i ima veliku ulogu u političkom, vojnom i strateškom funkcionisanju organizacije. Njegove bliske veze sa Iranom i dugogodišnje iskustvo unutar Hezbolaha čine ga ključnim igračem u regionalnoj politici Bliskog istoka.
i njega ce Izrael da rokne
ima da leti u vazduh sa sve…