КАКО СУ АМЕРИКАНЦИ СТРАТЕШКИМ БОМБАРДЕРИМА ИЗВЕЛИ НАПАД НА ПОДЗЕМНЕ БАЗЕ ЈЕМЕНСКИХ ХУТА: ЛЕТ ДУГ 10.800 КМ ОД БАЗЕ АНДЕРСЕН

И даље постоји убеђење да је овај напад изведен како би се послала порука Ирану шта може да очекује ако настави да напада балистичким ракетама Израел или ескалира рат на Блиском истоку

Сједињене Америчке Државе, односно секретар за одбрану Лојд Остин славодбитно је саопштио у четвртак ујутро иза кога је следило саопштење Централне команде из базе Тампа на Флориди која покрива зону Блиског истока да су стратешки бомбардери Б-2 Спирит извели напад пробојном авионском бомбом ГБУ-57 на утврђени подземни комплекс јеменских Хута који се везује за производњу и складиштење балистичких и крстарећих ракета.

Два дана после напада и даље постоји убеђење да је овај напад изведен како би се послала порука Ирану шта може да очекује ако настави да напада балистичким ракетама Израел или ескалира рат на Блиском истоку.

Припреме за мисију напада трајале су још од прошле недеље. Прво је уследило интензивно осматрање саталеитима и праћење кретања у и из самих подземних објеката. Слике мета сливале су се у Тампу на детаљну анализу, да би онда било дато зелено светло за напад на мете.

За ову акцију изабрни су стратешки бомбардери Б-2 Спирит који су били размештени на Пацифику у бази Андерсен на Гуваму, маленом острву у Пацифику иначе од краја Другог светског рата одскочној дасци за бобардере Б-29 и бомбардовање Јапана. Иначе стратешки бомбардери Б-2 у бази Андресен су редовни посетиоци, обично када у зони Пацифика ескалирају тензије са Кином и Северном Корејом, а онда полећу бомбардери демонстрирајући силу посебно дуж 38 паралеле на Корејском полуострвом.

За ову операцију одређена су три до пет стратешких бомбардера Б-2А Спирит који припадају 13. бомбардерској ескадрили 509. бомбардерског пука из матичне базе Вајтман у Мисоурију као и 131. бомбардерског пука из истоимене базе.

Непосредно пред напад уследила је 24 часовна припрема летелица за лет дуг 10.800 км. Летелице су имале и пратњу авио-танкера који КЦ-10 које се вршиле допуну горива у оба смера над Индијским океаном и у близини улаза у Аденски залива.

Летелице су имале све време ловачку заштиту до уласка у ваздушни простор Јемена, да би затим уследио напад на 5 утврђених тачака.

Сваки бомбардер је имао по две авионске бомбе ГБУ-57, позната и као Массиве Орднанце Пенетратор (МОП) који је авион одбацио једну за другом. Укупно је бачено 6 авионских бомби ГБУ-57 тежине свака 13.600 кг.

Ова авионска бомба конструисана је за продор у дубоко заштићене објекте и накнадну детонацију.

О ГБУ-57

ГБУ-57, позната и као Массиве Орднанце Пенетратор (МОП), је тешка авионска бомба развијена од стране Сједињених Америчких Држава са специфичном наменом да пробија дубоко укопане циљеве, попут бункера и подземних утврђења. Ова бомба је део арсенала америчког ваздухопловства и користи се за неутрализацију високо заштићених циљева који су укопани дубоко испод земље или унутар бетонских склоништа.

Главне карактеристике ГБУ-57:

Тежина: Око 13.600 килограма (30.000 фунти), што је чини једном од најтежих не-нуклеарних бомби у употреби.
Пенетрационе способности: Конструисана је да продре кроз 60 метара армираног бетона или више од 40 метара компактне стене пре детонације.
Вођење: Бомба користи ГПС навођење, омогућавајући врло високу прецизност у погађању циљева.
Намена: Примарна употреба ГБУ-57 је уништавање бункера, подземних складишта оружја, командних центара и других стратешких циљева који се налазе испод земље.
Авиони који могу носити ГБУ-57:
Због велике масе, ГБУ-57 може се испоручити само из већих бомбардера, као што су Б-2 Спирит или Б-52 Стратофортресс, који су прилагођени за ношење оваквог терета.

Ова бомба је развијена као део напора за суочавање са претњама из добро утврђених подземних објеката, укључујући потенцијалне нуклеарне програме у непријатељским земљама. ГБУ-57 представља једну од најмоћнијих конвенционалних бомби у арсеналу Сједињених Држава.

За сада о степену уништења мета података нема. Јеменски Хути мудро ћуте и не одговарају, а САД су некако брзо заборавили на ову причу у стилу није се ни догодило. Међутим, ово је иначе била прва бпорбена употреба стратешког бомбардера Б-2А први пут после 2017 године.

Наиме 17. јануара 2017 године два стратешка бомбардера који је полетео из базе Вајтман у Мисоурију извео је бомбардерски напад на кампове за обуку 45 км од места Сирт у Либији. Два стратешка бомбардера извели су 30 часовни лет до Либије где су напали два кампа за обуку Исламске државе који су нападнути са неколико стотина ГПС вођених бомби ГБУ-31 ЈАДАМ.

Б-2

Б-2 Спирит је вишенаменски бомбардер способан да испоручи како конвенционална, тако и нуклеарна убојна средства. Представља драматичан технолошки искорак и кључну тачку у модернизацији америчког бомбардерског програма. Б-2 може испољити огромну ватрену моћ било где на свету у кратком року, пролазећи кроз непробојну ПВО одбрану.
“Б-2 пружа флексибилност и ефикасност својствену бомбардерима. Његове карактеристике ниске уочљивости, познате као “стелт”, омогућавају му јединствену способност да пробије најсофистицираније непријатељске одбрамбене системе и угрози њихове најважније и највише заштићене циљеве. Његова способност да пробије ваздушну одбрану и прети ефикасним одмаздама представља снажан, ефикасан одвраћајући фактор и борбену силу која ће бити релевантна дубоко у 21. веку”, описују га Американци.

Револуционарна комбинација технологија ниске уочљивости са високом аеродинамичком ефикасношћу и великим корисним теретом даје Б-2 значајне предности у односу на постојеће бомбардере. Његова ниска уочљивост омогућава му већу слободу деловања на великим висинама, чиме се повећава његов домет и побољшава прегледност сензора авиона. Његов домет без допуњавања горива је око 9.600 километара.

Ниска уочљивост Б-2 се постиже комбинацијом смањених инфрацрвених, акустичних, електромагнетних, визуелних и радарских одраза. Ове карактеристике отежавају ПВО системима да открију, прате и нападну Б-2.

Први Б-2 је јавно приказан 22. новембра 1988. године када је извучен из свог хангара у фабрици Аир Форце Плант 42 у Палмдалеу, Калифорнија. Први лет обавио је 17. јула 1989. године. Комбинована тестна група Б-2 из Центра за тестирање лета Ваздухопловства на бази Едwардс у Калифорнији одговорна је за испитивање инжењерског, производног и развојног авиона Б-2.

База Вајтман, у Мисурију, једина је оперативна база за Б-2. Први авион, Дух Мисоуrија испоручен је 17. децембра 1993. године. Одржавање Б-2 обавља се уз подршку уговорних партнера Ваздухопловства и њиме управља Центар за логистику у Оклахома Ситију, на бази Тинкер АФБ.

Б-2 је први пут примењен у борбеним условима доказана је током операције Савезничка сила у НАТО агресији. У операцији Трајна слобода, Б-2 је извео једну од својих најдужих мисија, летећи из базе Вајтмен до Авганистана и назад. Б-2 је остварио своју прву борбену мисију у оквиру операције Ирачка слобода, летећи 22 пута са Гуама и 27 пута из Wхитемана, испуштајући више од 680 тона убојитих средстава. Пуни оперативни капацитет Б-2 постигнут је у децембру 2003. године. Дана 1. фебруара 2009. године, најновија команда Ваздухопловних снага, Команда за глобалне ударе, преузела је одговорност за Б-2 од Команде за ваздушне борбене операције.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *