KAKO SU AMERIKANCI STRATEŠKIM BOMBARDERIMA IZVELI NAPAD NA PODZEMNE BAZE JEMENSKIH HUTA: LET DUG 10.800 KM OD BAZE ANDERSEN

I dalje postoji ubeđenje da je ovaj napad izveden kako bi se poslala poruka Iranu šta može da očekuje ako nastavi da napada balističkim raketama Izrael ili eskalira rat na Bliskom istoku

Sjedinjene Američke Države, odnosno sekretar za odbranu Lojd Ostin slavodbitno je saopštio u četvrtak ujutro iza koga je sledilo saopštenje Centralne komande iz baze Tampa na Floridi koja pokriva zonu Bliskog istoka da su strateški bombarderi B-2 Spirit izveli napad probojnom avionskom bombom GBU-57 na utvrđeni podzemni kompleks jemenskih Huta koji se vezuje za proizvodnju i skladištenje balističkih i krstarećih raketa.

Dva dana posle napada i dalje postoji ubeđenje da je ovaj napad izveden kako bi se poslala poruka Iranu šta može da očekuje ako nastavi da napada balističkim raketama Izrael ili eskalira rat na Bliskom istoku.

Pripreme za misiju napada trajale su još od prošle nedelje. Prvo je usledilo intenzivno osmatranje sataleitima i praćenje kretanja u i iz samih podzemnih objekata. Slike meta slivale su se u Tampu na detaljnu analizu, da bi onda bilo dato zeleno svetlo za napad na mete.

Za ovu akciju izabrni su strateški bombarderi B-2 Spirit koji su bili razmešteni na Pacifiku u bazi Andersen na Guvamu, malenom ostrvu u Pacifiku inače od kraja Drugog svetskog rata odskočnoj dasci za bobardere B-29 i bombardovanje Japana. Inače strateški bombarderi B-2 u bazi Andresen su redovni posetioci, obično kada u zoni Pacifika eskaliraju tenzije sa Kinom i Severnom Korejom, a onda poleću bombarderi demonstrirajući silu posebno duž 38 paralele na Korejskom poluostrvom.

Za ovu operaciju određena su tri do pet strateških bombardera B-2A Spirit koji pripadaju 13. bombarderskoj eskadrili 509. bombarderskog puka iz matične baze Vajtman u Misouriju kao i 131. bombarderskog puka iz istoimene baze.

Neposredno pred napad usledila je 24 časovna priprema letelica za let dug 10.800 km. Letelice su imale i pratnju avio-tankera koji KC-10 koje se vršile dopunu goriva u oba smera nad Indijskim okeanom i u blizini ulaza u Adenski zaliva.

Letelice su imale sve vreme lovačku zaštitu do ulaska u vazdušni prostor Jemena, da bi zatim usledio napad na 5 utvrđenih tačaka.

Svaki bombarder je imao po dve avionske bombe GBU-57, poznata i kao Massive Ordnance Penetrator (MOP) koji je avion odbacio jednu za drugom. Ukupno je bačeno 6 avionskih bombi GBU-57 težine svaka 13.600 kg.

Ova avionska bomba konstruisana je za prodor u duboko zaštićene objekte i naknadnu detonaciju.

O GBU-57

GBU-57, poznata i kao Massive Ordnance Penetrator (MOP), je teška avionska bomba razvijena od strane Sjedinjenih Američkih Država sa specifičnom namenom da probija duboko ukopane ciljeve, poput bunkera i podzemnih utvrđenja. Ova bomba je deo arsenala američkog vazduhoplovstva i koristi se za neutralizaciju visoko zaštićenih ciljeva koji su ukopani duboko ispod zemlje ili unutar betonskih skloništa.

Glavne karakteristike GBU-57:

Težina: Oko 13.600 kilograma (30.000 funti), što je čini jednom od najtežih ne-nuklearnih bombi u upotrebi.
Penetracione sposobnosti: Konstruisana je da prodre kroz 60 metara armiranog betona ili više od 40 metara kompaktne stene pre detonacije.
Vođenje: Bomba koristi GPS navođenje, omogućavajući vrlo visoku preciznost u pogađanju ciljeva.
Namena: Primarna upotreba GBU-57 je uništavanje bunkera, podzemnih skladišta oružja, komandnih centara i drugih strateških ciljeva koji se nalaze ispod zemlje.
Avioni koji mogu nositi GBU-57:
Zbog velike mase, GBU-57 može se isporučiti samo iz većih bombardera, kao što su B-2 Spirit ili B-52 Stratofortress, koji su prilagođeni za nošenje ovakvog tereta.

Ova bomba je razvijena kao deo napora za suočavanje sa pretnjama iz dobro utvrđenih podzemnih objekata, uključujući potencijalne nuklearne programe u neprijateljskim zemljama. GBU-57 predstavlja jednu od najmoćnijih konvencionalnih bombi u arsenalu Sjedinjenih Država.

Za sada o stepenu uništenja meta podataka nema. Jemenski Huti mudro ćute i ne odgovaraju, a SAD su nekako brzo zaboravili na ovu priču u stilu nije se ni dogodilo. Međutim, ovo je inače bila prva bporbena upotreba strateškog bombardera B-2A prvi put posle 2017 godine.

Naime 17. januara 2017 godine dva strateška bombardera koji je poleteo iz baze Vajtman u Misouriju izveo je bombarderski napad na kampove za obuku 45 km od mesta Sirt u Libiji. Dva strateška bombardera izveli su 30 časovni let do Libije gde su napali dva kampa za obuku Islamske države koji su napadnuti sa nekoliko stotina GPS vođenih bombi GBU-31 JADAM.

B-2

B-2 Spirit je višenamenski bombarder sposoban da isporuči kako konvencionalna, tako i nuklearna ubojna sredstva. Predstavlja dramatičan tehnološki iskorak i ključnu tačku u modernizaciji američkog bombarderskog programa. B-2 može ispoljiti ogromnu vatrenu moć bilo gde na svetu u kratkom roku, prolazeći kroz neprobojnu PVO odbranu.
“B-2 pruža fleksibilnost i efikasnost svojstvenu bombarderima. Njegove karakteristike niske uočljivosti, poznate kao “stelt”, omogućavaju mu jedinstvenu sposobnost da probije najsofisticiranije neprijateljske odbrambene sisteme i ugrozi njihove najvažnije i najviše zaštićene ciljeve. Njegova sposobnost da probije vazdušnu odbranu i preti efikasnim odmazdama predstavlja snažan, efikasan odvraćajući faktor i borbenu silu koja će biti relevantna duboko u 21. veku”, opisuju ga Amerikanci.

Revolucionarna kombinacija tehnologija niske uočljivosti sa visokom aerodinamičkom efikasnošću i velikim korisnim teretom daje B-2 značajne prednosti u odnosu na postojeće bombardere. Njegova niska uočljivost omogućava mu veću slobodu delovanja na velikim visinama, čime se povećava njegov domet i poboljšava preglednost senzora aviona. Njegov domet bez dopunjavanja goriva je oko 9.600 kilometara.

Niska uočljivost B-2 se postiže kombinacijom smanjenih infracrvenih, akustičnih, elektromagnetnih, vizuelnih i radarskih odraza. Ove karakteristike otežavaju PVO sistemima da otkriju, prate i napadnu B-2.

Prvi B-2 je javno prikazan 22. novembra 1988. godine kada je izvučen iz svog hangara u fabrici Air Force Plant 42 u Palmdaleu, Kalifornija. Prvi let obavio je 17. jula 1989. godine. Kombinovana testna grupa B-2 iz Centra za testiranje leta Vazduhoplovstva na bazi Edwards u Kaliforniji odgovorna je za ispitivanje inženjerskog, proizvodnog i razvojnog aviona B-2.

Baza Vajtman, u Misuriju, jedina je operativna baza za B-2. Prvi avion, Duh Misourija isporučen je 17. decembra 1993. godine. Održavanje B-2 obavlja se uz podršku ugovornih partnera Vazduhoplovstva i njime upravlja Centar za logistiku u Oklahoma Sitiju, na bazi Tinker AFB.

B-2 je prvi put primenjen u borbenim uslovima dokazana je tokom operacije Saveznička sila u NATO agresiji. U operaciji Trajna sloboda, B-2 je izveo jednu od svojih najdužih misija, leteći iz baze Vajtmen do Avganistana i nazad. B-2 je ostvario svoju prvu borbenu misiju u okviru operacije Iračka sloboda, leteći 22 puta sa Guama i 27 puta iz Whitemana, ispuštajući više od 680 tona ubojitih sredstava. Puni operativni kapacitet B-2 postignut je u decembru 2003. godine. Dana 1. februara 2009. godine, najnovija komanda Vazduhoplovnih snaga, Komanda za globalne udare, preuzela je odgovornost za B-2 od Komande za vazdušne borbene operacije.

Jedan komentar na “KAKO SU AMERIKANCI STRATEŠKIM BOMBARDERIMA IZVELI NAPAD NA PODZEMNE BAZE JEMENSKIH HUTA: LET DUG 10.800 KM OD BAZE ANDERSEN

  1. A zašto bi slali poruku Iranu? Nije iran taj koji ide iz jedne suverene zemlje u druge i ostavlja pustoš iza. Ubili su im generala, verovatno i vrhovnog komandanta, Iran se je osvetio i šta sad? Iran ponovo ne valja? Ako ih ne diraš, ne verujem da bi vas oni dirali. Kakvo je ovo licemerje? Sramota što ovaj pokvareni svet čuti na ovo američko licemerje i njihove agresije širom sveta, umesto da se ujedine i stane ispred njih.
    Rusija treba da ih resetuje i vrati na fabrička podešavanja, pa šta bude.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *