IZRAELCI SVE SIRIJSKE LOVCE MIG-29 UNIŠTILI NA ZEMLJI DA DŽIHADISTIMA NE PADNE NA PAMET DA KORISTE BORBENE AVIONE

Svi operativni lovci MiG-29 nalazili su se u vazduhoplovnoj bazi Al-Suvajda Zapad

Izraelska borbena avijacija 9. decembra izvela je masovni napad na aerodrom na kome su se nalazili sirijski borbeni avioni MiG-29.

Inače svi operativni lovci MiG-29 nalazili su se u vazduhoplovnoj bazi Al-Suvajda Zapad u kaponirima i na stajankama i svi su eliminisani u kratkom i efikasnom napadu.

Glavni zadatak izraelske avijacije bio eliminacija potencijale pretnje da sirijski piloti promene stranu i upotrebe avijaciju portiv Izraela, iako ti avioni ni faktički ne mogu da se nose sa izraelski F-31I Adir, F-15I i F-16I kao i pilotima koji imaju više od 200 sati naleta.

Međutim, ovi avioni bi sigurno bili iskorišteni za udar na zemaljske ciljeve, pre svega civilne. Otuda je naređena i kompletna eliminacija RV Sirije.

Sirija je prvi put dobila MiG-29 tokom 1980-ih godina 20 veka kao deo sovjetske vojne pomoći. Sirijska vlada je nabavila oko 48 borbenih aviona, mešavinu jednoseda MiG-29A i dvoseda za obuku MiG-29UB, od Sovjetskog Saveza, a oni su zvanično ušli u službu 1989.

Kasnije, nakon kraja Hladnog rata, Sirija je nastavila da nabavlja ove avione od Rusije i drugih zemalja. Prvobitni MiG-29 su bili stariji modeli, ali su se tokom vremena modernizovali, uglavnom uz pomoć Rusije. Sirija je koristila različite verzije MiG-29 aviona, uključujući:

MiG-29A/UB (standardni model)

Ova verzija je bazni model koji je ušao u upotrebu u Siriji tokom 1980-ih. Ti avioni su bili opremljeni za izvođenje vazdušnih borbi i napad na zemljske ciljeve.

MiG-29SM (modernizovani sa novim radarom) Nekoliko MiG-29SM je modernizovano sa novim radarom i većom nosivošću. Sirija je dobila ovaj model kao deo stalne modernizacije vazduhoplovne flote.

Počev od 2011, Sirija je takođe počela da unapređuje MiG-29, ukupno oko 20 aviona, uz pomoć MiG-a u Rusiji, na konfiguraciju sličnu u nekim aspektima modernizovanom MiG-29SM. MiG-29SM sa jednim sedištem zasnovan je na ranijem MiG-29S. Kako bi doveo sirijske avione do standarda uopšte sličnih MiG-29SM, MiG je navodno razvio novi paket zasnovan modernijem N019ME puls-dopler radaru, većim ukupnim kapacitetima nosivosti, poboljšanim navigacionim i komunikacionim sistemima i nadograđivani ekrani u kokpitu.

Jedan modernizovani MiG-29 srušio se u martu 2020 godine na prvom probnom letu. Tom prilikom jedan pilot je poginuo.

Sirija je raspolagala sa dve operativne eksadrile sa lovcima MIG-29 koji su sa dve eskadrile lovaca MIG-23 bila kičam odbrane i čuvanja države i zaštite neba iznad Damaska. U pitanju je bila brojka od 30 operativnih lovaca MiG-29

Uloga MiG-29 u sirijskom građanskom ratu

Sirija je samo retko koristila svoje MiG-29 u tekućim borbama, koristeći ih povremeno za izvođenje ograničenih udara svojim topovima i nevođenim raketama. Sirijsko ratno vazduhoplovstv nije poslalo nijedan od svojih Fulkurma ili bilo koje druge borbene avione, da pokušaju da se upuste u borbu sa izraelskim avionima koji su izvodili napade na ciljeve na zemlji poslednjih godina. U nekim slučajevima, navodno su sirijski MiG-29 su bili angažovani protiv izraelskih vazdušnih udara, ali za to dokaza nema.

Postoji izveštaj da je par izraelskih F-15C oborio dva sirijska uporišta u junu 1989, ali to nikada nije potvrđeno. Izraelske i sirijske vlasti su demantovale izveštaje o skoro identičnom slučaju koji uključuje još jedan par F-15C i obaranju još dva MiG-a 29 2001. Sirijski pobunjenici su 2018. takođe rekli da su oborili sirijski MiG-29, ali ovo nije nikada potvrđeno.

Problemi sa operativnošću aviona

Problemi sa održavanjem i deficit sa rezervnim delovima ponekad su bili izazovi za sirijske avione, što je uticalo na operativnost MiG-29 tokom rata. Jedan deo aviona je bio modernizovan od strane Rusije na standard MiG-29SM. Iako su neki avioni bili modernizovani, stara oprema i ograničeni resursi zemlje čine ih podložnim otkazima i manjoj efikasnosti i inferiornosti lovaca sa kojim raspolažu Izrael i Turska kao što su F-16, F-35, i F-15, bili su u značajnoj nadmoći od radara, elektornike do raketa vazduh-vazduh i vazduh zemlja sa čime se MiG-29 ma koliko ga mi voleli nije mogao da se meri.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *