GUBICI UKRAJINSKE OKLOPNE TEHNIKE U KURSKOJ OBLASTI

Ruske snage nastavljaju da uništavaju ukrajinske formacije koje su izvršile invaziju na Kursku oblast. Posebna pažnja posvećena je borbi protiv oklopnih vozila. Trenutno je uništeno oko 300 borbenih vozila različitih vrsta. Sistematsko uništavanje oklopnih vozila smanjuje potencijal napadačke grupe, a takođe negativno utiče na sposobnosti Ukrajine u celini.
Početne pozicije

Ostaje nepoznat tačan sastav snaga i sredstava koje je Ukrajina uključila u prodor u Kursku oblast. U raznim izvorima mogu se naći različite procene veličine i strukture napadačkih formacija. Takođe, koristeći otvorene podatke, možete otprilike odrediti sastav ukrajinske opreme.

Prema različitim izvorima, u napadu je učestvovalo do nekoliko brigada nepotpune jačine. Neke od ovih snaga su odmah upali na rusku teritoriju, dok su ostale ostale u pozadini. Bilo je planirano da se po potrebi uvedu u borbu, kao pojačanje. Prema drugim izvorima, bila je to kombinovana divizija jačine 15 hiljada ljudi.

Kao što se može proceniti, takva grupa je imala nekoliko stotina borbenih oklopnih vozila svih vrsta i tipova. Preciznije informacije još nisu dostupne. Za invaziju je prikupljen dovoljan broj tenkova, raznih oklopnih vozila za pešadiju, inžinjerijske opreme itd.

Korišćeno jedvadesetak tipova vozila u službi Vojske Ukrajine. Značajan deo ove tehnike– ako ne i glavni deo – činili su strani primerci dobijeni od 2022. godine kao vojna pomoć. To ukazuje na iscrpljivanje rezervi opreme koje je Ukrajina nasledila tokom raspada SSSR.

o-situaciji-sa-rusko-ukrajinskog-fornta1© Министерство обороны Российской Федерации

Tenkovi su korišćeni kao glavna udarna pesnica pri probijanju granice. Glavni tipovi vozila sovjetske proizvodnje, kao što su T-64, T-72 i T-80 brojnih modifikacija, viđeni su u ukrajinskim jedinicama. Korišćeni su i strani tenkovi: nemački Leopard oba modela i britanski Challenger 2.

Za transport pešadije korišćena je preostala oprema sovjetskog tipa, kao što su oklopni transporteri BTR-60/80 i borbena vozila BMP-1/2. Koristili su ukrajinski BTR-4E, američki Stryker, M113 i Bradley, francuski VAB, nemački Marder itd.

Značajan deo pešadijskih jedinica bio je opremljen oklopnim vozilima ukrajinske i inostrane proizvodnje. Korišćeni su ukrajinski Kozak i Varta, britanski Husky TSV, američki Cougar, turska Cobra itd.

Tačna formacija ukrajinskih snaga i broj opreme u njima ostaju nepoznati. Međutim, ima razloga da se veruje da je ovo bila jedna od najvećih grupa od početka sukoba. Samo jedinice koje su korišćene za prošlogodišnju „kontraofanzivu“ imale su slične veličine.

Veliki gubici

Ukrajinske formacije su uspele da iskoriste efekat iznenađenja, probiju granicu i uđu na rusku teritoriju. Međutim, ovi postupci nisu ostali nekažnjeni.

rusi-nastavljaju-da-šalju-pojačanje-u-kurske-oblaste© Министерство обороны Российской Федерации

Ruska vojska je odmah započela aktivna dejstva u oblasti proboja i nanela značajne gubitke ukrajinskioj grupi. Koristeći sve raspoložive snage i sredstva, ruske snage su uništavale ljudstvo i opremu ukrajinske vojske. Udari su se izvodili kako protiv Ukrajinaca na teritoriji Rusije, tako i protiv njihovih objekata i snaga van Rusije.

Ministarstvo odbrane Rusije je na brifingu 15. avgusta saopštilo preliminarne rezultate tekućih borbi u Kurskoj oblasti; “Do danas je poginulo ili ranjeno više od 2.600 neprijateljskih boraca, kao i 37 tenkova, 32 oklopna transportera, 23 borbena vozila pešadije i više od 200 jedinica ostalih oklopnih vozila. Uništeni su i drugi ciljevi na prednjem delu i u pozadini”.

Tako je ukrajinska vojska izgubila oko 300 oklopnih vozila. Najveći deo gubitaka, otprilike dve trećine, činila su razna oklopna vozila. Tenkovi i oklopni transporteri čine samo 10-12% gubitaka, a udeo uništenih borbenih vozila pešadije je još manji.

U procesu uništenja

Ministarstvo odbrane Rusije, koje predstavljaju različite strukture i odeljenja, kao i specijalizovani resursi, poslednjih dana redovno objavljuje sveže fotografije i video zapise iz zone borbenih dejstava. Na njima se vide rezultati bitaka: poginuli ukrajinski vojnici i uništena oprema. Neki primerci opreme mogu se uzeti gotovo netaknuti kao trofeji.

politico-ukrajinski-plan-u-kurskoj-oblasti-propao© Министерство обороны Российской Федерации

Ukrajinska oklopna vozila se uništavaju svim raspoloživim sredstvima. Kopnene snage rešavaju ovaj problem uz pomoć artiljerije i protivtenkovskih raketnih sistema. Bespilotne letelice igraju veliku ulogu. Sveukupnim rezultatima doprinosi i vojna avijacija i njeno vođeno naoružanje.

Ruskoj vojsci ne nedostaje udarnog naoružanja, a to određuje dalji tok borbi. Ruske jedinice nastaviće da uništavaju ukrajinske snage na teritorijama pod njihovom kontrolom i u njihovoj pozadini.

Kao rezultat toga, ukrajinske formacije na ruskoj teritoriji biće uništene, a značajna šteta naneće se pozadinskim strukturama na kojima se zasnivala cela ova avantura. Svi ovi procesi će biti praćeni oštećenjem ili uništavanjem objekata i na ruskoj teritoriji.

Uzroci i posledice

S kojim ciljem je Ukrajina izvršila napad na Kursku oblast, nije poznato. Međutim, srednji rezultati ove „operacije“ su već očigledni. Jasni su i uzroci i posledice razaranja koje je u toku.

Lako je videti da je za napad na Kursku oblast ukrajinska vojska sastavila pravu „ergelu“ borbenih oklopnih vozila. A to uključuje dostupne uzorke od skoro 20 tipova – na osnovu raspoloživih mogućnosti. Ovakav sastav isključuje sadejstvo i nosi određene rizike.

Sumnju izaziva i raspodela opreme po vrstama. Grupa je imala ograničen broj tenkova, što je smanjilo njene udarne sposobnosti. Takođe se činilo da postoji nedostatak potpuno zaštićenog transporta za pešadiju, kao što je oklopni transporter ili borbeno vozilo pešadije. Zbog toga je bilo potrebno aktivno koristiti oklopna vozila, koja imaju svoje specifičnosti i ograničenja.

o-situaciji-sa-rusko-ukrajinskog-fornta1© Генеральний штаб ЗСУ General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Praksa je pokazala da su sva oklopna vozila uključena u napad bila ranjiva na širok spektar ruskog ptrotivoklopnog oružja. Istovremeno, oklopni automobili, koji su postali osnova grupe, pokazali su se kao jedna od najlakših meta za napad.

Čini se da je ukrajinska vojska koristila taktiku brzih prodora malih odreda u oklopnim vozilima. Odredi na točkovima trebali su da se kreću dublje u rusku teritoriju i napadaju različite ciljeve, uključujući i civilne.

Ova taktika ima slabu tačku – ograničenu prohodnost oklopnih vozila, koja razvijaju karakteristike visokih performansi samo na putevima. Povezivanje sa takvim komunikacijama ozbiljno ograničava mogućnosti napadačke grupe, a takođe pojednostavljuje pripremu i zadržavanje odbrane.

Ukrajinska komanda je planirala prodor do maksimalne dubine ruske odbrane uz zauzimanje i zadržavanje teritorija. Međutim, za dugoročne operacije daleko od granice potreban je pouzdan sistem snabdevanja. Ruska vojska je uspela da gotovo potpuno preseče ukrajinske linije snabdevanja i počela je da uništava njenu pozadinsku infrastrukturu. Kao rezultat toga, jurišne formacije doživljavaju poteškoće u snabdevanju i gube borbenu efikasnost.

Čekajući poraz

Tako su se ukrajinske snage dovele u težak položaj. Pripremili su veliku grupu za napad na Kursku oblast, ali im niz objektivnih faktora nije omogućio da steknu željenu borbenu sposobnost i reše sve postavljene zadatke.

prikazani-snimci-zarobljene-i-uništene-tehnike-ukrajinske-vojske-kod-kurska© Министерство обороны Российской Федерации

Posle višednevnih borbi, situacija u Kurskoj oblasti i izgledi za njen razvoj postaju jasniji. Iako je ukrajinska grupa u početku imala ograničene mogućnosti, uspela je delimično da realizuje svoj potencijal zauzimanjem nekih teritorija. Međutim, već tokom ofanzive, ona je naišla na aktivnu odbranu ruske vojske. Tada su ruske trupe preuzele inicijativu i počele da uništavaju snage koje su se probili i njihovu logističku podršku.

Ukrajinski vojnici nisu bili u stanju da se efikasno odupru ruskoj vojsci. Njihovo uništavanje i proterivanje sa ruske teritorije sada je samo pitanje vremena.

Treba napomenuti da će aktuelni događaji uticati na tok daljih borbi. Čini se da je oprema u pripremi za napad na Kursku oblast morala da se uzima iz raznih jedinica na drugim pravcima i sa pozadine. Tako je Kijev oslabio pojedine jedinice i lišio ih mogućnosti brzog oporavka.

Ruska vojska je, kako sami tvrde, već uništila oko 300 ukrajinskih oklopnih vozila, a ovaj broj nastavlja da raste. Demilitarizacija Ukrajine prema ruskoj tvrdnji uspešno ide napred, a njeno rukovodstvo svojim nerazumnim postupcima čak pomaže ruskoj vojsci da ostvari svoje ciljeve. To se mora uraditi i na teritoriji Rusije, ali po cenu toga biće obezbeđeno rešenje strateških problema ruske nacionalne bezbednosti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *