ГУБИЦИ УКРАЈИНСКЕ ОКЛОПНЕ ТЕХНИКЕ У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ

Руске снаге настављају да уништавају украјинске формације које су извршиле инвазију на Курску област. Посебна пажња посвећена је борби против оклопних возила. Тренутно је уништено око 300 борбених возила различитих врста. Систематско уништавање оклопних возила смањује потенцијал нападачке групе, а такође негативно утиче на способности Украјине у целини.
Почетне позиције

Остаје непознат тачан састав снага и средстава које је Украјина укључила у продор у Курску област. У разним изворима могу се наћи различите процене величине и структуре нападачких формација. Такође, користећи отворене податке, можете отприлике одредити састав украјинске опреме.

Према различитим изворима, у нападу је учествовало до неколико бригада непотпуне јачине. Неке од ових снага су одмах упали на руску територију, док су остале остале у позадини. Било је планирано да се по потреби уведу у борбу, као појачање. Према другим изворима, била је то комбинована дивизија јачине 15 хиљада људи.

Као што се може проценити, таква група је имала неколико стотина борбених оклопних возила свих врста и типова. Прецизније информације још нису доступне. За инвазију је прикупљен довољан број тенкова, разних оклопних возила за пешадију, инжињеријске опреме итд.

Коришћено једвадесетак типова возила у служби Војске Украјине. Значајан део ове технике– ако не и главни део – чинили су страни примерци добијени од 2022. године као војна помоћ. То указује на исцрпљивање резерви опреме које је Украјина наследила током распада СССР.

o-situaciji-sa-rusko-ukrajinskog-fornta1© Министерство обороны Российской Федерации

Тенкови су коришћени као главна ударна песница при пробијању границе. Главни типови возила совјетске производње, као што су Т-64, Т-72 и Т-80 бројних модификација, виђени су у украјинским јединицама. Коришћени су и страни тенкови: немачки Leopard оба модела и британски Challenger 2.

За транспорт пешадије коришћена је преостала опрема совјетског типа, као што су оклопни транспортери БТР-60/80 и борбена возила БМП-1/2. Користили су украјински БТР-4Е, амерички Stryker, М113 и Bradley, француски VAB, немачки Marder итд.

Значајан део пешадијских јединица био је опремљен оклопним возилима украјинске и иностране производње. Коришћени су украјински Козак и Варта, британски Husky TSV, амерички Cougar, турска Cobra итд.

Тачна формација украјинских снага и број опреме у њима остају непознати. Међутим, има разлога да се верује да је ово била једна од највећих група од почетка сукоба. Само јединице које су коришћене за прошлогодишњу „контраофанзиву“ имале су сличне величине.

Велики губици

Украјинске формације су успеле да искористе ефекат изненађења, пробију границу и уђу на руску територију. Међутим, ови поступци нису остали некажњени.

rusi-nastavljaju-da-šalju-pojačanje-u-kurske-oblaste© Министерство обороны Российской Федерации

Руска војска је одмах започела активна дејства у области пробоја и нанела значајне губитке украјинскиој групи. Користећи све расположиве снаге и средства, руске снаге су уништавале људство и опрему украјинске војске. Удари су се изводили како против Украјинаца на територији Русије, тако и против њихових објеката и снага ван Русије.

Министарство одбране Русије је на брифингу 15. августа саопштило прелиминарне резултате текућих борби у Курској области; “До данас је погинуло или рањено више од 2.600 непријатељских бораца, као и 37 тенкова, 32 оклопна транспортера, 23 борбена возила пешадије и више од 200 јединица осталих оклопних возила. Уништени су и други циљеви на предњем делу и у позадини”.

Тако је украјинска војска изгубила око 300 оклопних возила. Највећи део губитака, отприлике две трећине, чинила су разна оклопна возила. Тенкови и оклопни транспортери чине само 10-12% губитака, а удео уништених борбених возила пешадије је још мањи.

У процесу уништења

Министарство одбране Русије, које представљају различите структуре и одељења, као и специјализовани ресурси, последњих дана редовно објављује свеже фотографије и видео записе из зоне борбених дејстава. На њима се виде резултати битака: погинули украјински војници и уништена опрема. Неки примерци опреме могу се узети готово нетакнути као трофеји.

politico-ukrajinski-plan-u-kurskoj-oblasti-propao© Министерство обороны Российской Федерации

Украјинска оклопна возила се уништавају свим расположивим средствима. Копнене снаге решавају овај проблем уз помоћ артиљерије и противтенковских ракетних система. Беспилотне летелице играју велику улогу. Свеукупним резултатима доприноси и војна авијација и њено вођено наоружање.

Руској војсци не недостаје ударног наоружања, а то одређује даљи ток борби. Руске јединице наставиће да уништавају украјинске снаге на територијама под њиховом контролом и у њиховој позадини.

Као резултат тога, украјинске формације на руској територији биће уништене, а значајна штета нанеће се позадинским структурама на којима се заснивала цела ова авантура. Сви ови процеси ће бити праћени оштећењем или уништавањем објеката и на руској територији.

Узроци и последице

С којим циљем је Украјина извршила напад на Курску област, није познато. Међутим, средњи резултати ове „операције“ су већ очигледни. Јасни су и узроци и последице разарања које је у току.

Лако је видети да је за напад на Курску област украјинска војска саставила праву „ергелу“ борбених оклопних возила. А то укључује доступне узорке од скоро 20 типова – на основу расположивих могућности. Овакав састав искључује садејство и носи одређене ризике.

Сумњу изазива и расподела опреме по врстама. Група је имала ограничен број тенкова, што је смањило њене ударне способности. Такође се чинило да постоји недостатак потпуно заштићеног транспорта за пешадију, као што је оклопни транспортер или борбено возило пешадије. Због тога је било потребно активно користити оклопна возила, која имају своје специфичности и ограничења.

o-situaciji-sa-rusko-ukrajinskog-fornta1© Генеральний штаб ЗСУ General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Пракса је показала да су сва оклопна возила укључена у напад била рањива на широк спектар руског птротивоклопног оружја. Истовремено, оклопни аутомобили, који су постали основа групе, показали су се као једна од најлакших мета за напад.

Чини се да је украјинска војска користила тактику брзих продора малих одреда у оклопним возилима. Одреди на точковима требали су да се крећу дубље у руску територију и нападају различите циљеве, укључујући и цивилне.

Ова тактика има слабу тачку – ограничену проходност оклопних возила, која развијају карактеристике високих перформанси само на путевима. Повезивање са таквим комуникацијама озбиљно ограничава могућности нападачке групе, а такође поједностављује припрему и задржавање одбране.

Украјинска команда је планирала продор до максималне дубине руске одбране уз заузимање и задржавање територија. Међутим, за дугорочне операције далеко од границе потребан је поуздан систем снабдевања. Руска војска је успела да готово потпуно пресече украјинске линије снабдевања и почела је да уништава њену позадинску инфраструктуру. Као резултат тога, јуришне формације доживљавају потешкоће у снабдевању и губе борбену ефикасност.

Чекајући пораз

Тако су се украјинске снаге довеле у тежак положај. Припремили су велику групу за напад на Курску област, али им низ објективних фактора није омогућио да стекну жељену борбену способност и реше све постављене задатке.

prikazani-snimci-zarobljene-i-uništene-tehnike-ukrajinske-vojske-kod-kurska© Министерство обороны Российской Федерации

После вишедневних борби, ситуација у Курској области и изгледи за њен развој постају јаснији. Иако је украјинска група у почетку имала ограничене могућности, успела је делимично да реализује свој потенцијал заузимањем неких територија. Међутим, већ током офанзиве, она је наишла на активну одбрану руске војске. Тада су руске трупе преузеле иницијативу и почеле да уништавају снаге које су се пробили и њихову логистичку подршку.

Украјински војници нису били у стању да се ефикасно одупру руској војсци. Њихово уништавање и протеривање са руске територије сада је само питање времена.

Треба напоменути да ће актуелни догађаји утицати на ток даљих борби. Чини се да је опрема у припреми за напад на Курску област морала да се узима из разних јединица на другим правцима и са позадине. Тако је Кијев ослабио поједине јединице и лишио их могућности брзог опоравка.

Руска војска је, како сами тврде, већ уништила око 300 украјинских оклопних возила, а овај број наставља да расте. Демилитаризација Украјине према руској тврдњи успешно иде напред, а њено руководство својим неразумним поступцима чак помаже руској војсци да оствари своје циљеве. То се мора урадити и на територији Русије, али по цену тога биће обезбеђено решење стратешких проблема руске националне безбедности.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *