GEOPOLITIKA DŽEJMSA O BRAJENA: STVORITI KOPNENE KORIDORE, POVEZATI EVROPU I AZIJU, A ZAOBIĆI RUSIJU I KINU!

SAD razmatraju stvaranje nove kopnene rute od zemalja centralne Azije do Evrope preko teritorija Jermenije i Azerbejdžana, zaobilazeći Rusiju i Kinu

Američki državni sekretar za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajen govoreći u američkom “Senatu” na temu o “Budućnosti Evrope” izjavio je da se Sjedinjene Države zalažu da se stvori novi koridor od centralne Azije do Evrope bez Rusije ili Kine.

Odbor za spoljne poslove Senata SAD održao je 30. jula saslušanje o „Budućnosti Evrope“, na kojem je pomoćnik državnog sekretara za evropsku i evroazijska pitanja u američkom Stejt departmentu Džim O’Brajen svedočio o pomoći SAD Evropi i pitanja u vezi sa evroatlantskim integracijama, uključujući Gruziju, ruski rat u Ukrajini, kao i opštu situaciju na Južnom Kavkazu i Zapadnom Balkanu.

SAD razmatraju stvaranje nove kopnene rute od zemalja centralne Azije do Evrope preko teritorija Jermenije i Azerbejdžana, zaobilazeći Rusiju i Kinu, izjavio je na saslušanju pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajen. o “Budućnosti Evrope” u američkom Senatu.

O’Brajen se žalio na činjenicu da put centralnoazijskih zemalja ka globalnim tržištima „u osnovi vodi preko Rusije ili Kine“.

Američki zvaničnik je predložio novu rutu kroz Azerbejdžan i Jermeniju, nakon što je napomenuo da su Baku i Jerevan pristali na proces demarkacije granice, nakon sukoba oko Nagornog Karabaha.

U junu je američka trgovinska predstavnica Ketlin Taj posetila Kazahstan i Uzbekistan kako bi promovisala američku verziju Trans-kaspijskog međunarodnog transportnog puta (TITR), takođe poznatog kao Srednji koridor, kako bi povezao region sa Zapadom – postrance Rusije i Kine, putem preko Kaspijskog mora i preko Južnog Kavkaza i Turske.

U januaru 2024 su evropski i međunarodni investitori obećali da će izdvojiti 10,8 milijardi dolara za podršku „povezanosti srednjeg koridora“ između Evrope i Centralne Azije.

Veb stranica Međunarodnog udruženja „Trans-kaspijska međunarodna transportna ruta“ koju su pokrenuli Kazahstan, Azerbejdžan i Gruzija predstavlja još jednu verziju TITR-a, koja uključuje rute za i iz jugoistočne Azije i Kine, kao ključni deo projekta.

Luka Anaklija u Gruziji, koju je izgradio konzorcijum predvođen Kinezom, regionalni igrači nazivaju važnim delom TITR-a. Međutim, Sjedinjene Američke Države su u vezi sa ulogom Kine u izgradnji luke.

Jedino što sad remeti ove planove jeste Gruzija, koju će zameniti Jermenija, pošto su SAD u suprotnosti sa politikom vladajuće Partije gruzijskog sna, koja je obeležena kao izrazito proruska od donošenja zakona o stranim agentima.

„Vladućoj stranci u Gruziji treba da bude jasno da postoji put nazad. Da imaju slobodne i poštene izbore, bez nasilja nad civilnim društvom, postavljajući koje god zahteve za transparentnost žele, ovaj zakon o stranim agentima… čini kompatibilnim sa pravom EU, a ne kompatibilnim sa ruskim zakonom. A da Kina ne razvije dubokovodnu luku u Anakliji — ovo su koraci koji su zaista važni za Gruziju“, rekao je O’Brajen.

Takođe je primetio: „Jedina grupa koja izgleda veoma srećna zbog ovog zaokreta je Rusija. Ako pogledate nedavne izjave njihovih glavnih propagandista, oni pozdravljaju ovaj preokret.”

„Želim da pohvalim napor članova Kongresa da izađu i prenesu poruku da, kada je reč o dvopartijskom pitanju, dugogodišnji prijatelji Gruzije veruju da je ovo pogrešan put. Pre godinu dana videli smo znake pogrešnog puta, a onda je vladajuća stranka preokrenula kurs i napravila ogromne korake. Nadam se da će se to ponoviti u narednim mesecima”, zaključio je O’Brajen.

Ključna pitanja o kojima se raspravljalo tokom saslušanja
Otvarajući saslušanje, senatorka Jeanne Shaheen (D-N.H.) fokusirala je svoje uvodne riječi na podršku SAD i NATO-a nezavisnosti Ukrajine, uspostavljanje bližih veza između SAD-a i njenih evropskih partnera i podršku SAD evroatlantskim aspiracijama Gruzije i Balkan. U kontekstu svedočenja koja će se čuti, ona je kao jednu od hitnih tačaka dnevnog reda navela Gruziju, uz izazove koje postavlja Kina, podršku Ukrajini, situaciju na Balkanu, podizanje svesti u američkoj javnosti o pretnjama koje Kina i Rusija i tako dalje.

Jedan komentar na “GEOPOLITIKA DŽEJMSA O BRAJENA: STVORITI KOPNENE KORIDORE, POVEZATI EVROPU I AZIJU, A ZAOBIĆI RUSIJU I KINU!

  1. Ja ozbiljno ne vidim zašto Rusija i Kina ne bi uposlili strateško nuklearno i moliti se za bolji učinak. Ovo što EU i US rade, je prešlo svaku normalnu granicu. Kad ne znamo živiti kako treba, onda resetuj ovaj pokvareni svet u nadi da će nove generacije naučiti lekciju i živeti bolje.
    Zašto li im je Kina kriva?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *