ЕКСПЕРТИ ЗА УДАР СА ДИСТАНЦЕ: ИЗРАЕЛСКЕ СПОСОБНОСТИ ЗА ВАТРЕНИ УДАРА ВАН СВОЈИХ ГРАНИЦА

Аналитичари процењују да Израел од 7. октобра води паралено рат на неколико фронтова Газа, Сирија, Ирак, Либан и сада Хути.

Израел је једна од ретких држава, а да није суперсила која је показала пројекцију ватреног удара на противничке циљеве који ван граница Израела.

Та пројекција успешно је започела са операцијом “Ентебе” када су ослобођени таоци на еродрому Ентебе у Уганди 1976. затим настављена у операцији “Опера” када је у једном удару уништен ирачки нуклеарни реактор Осирак 1981. године, затим је следила операција “Дрвена нога” уништење штаба ПЛО у Тунису 1985. године, затим Операција “Воћњак 2007” када је уништена зграда сиријског нукеларног програма на граници Сирије и Ирака као и напад на Судан који је био приближно сличан новом нападу на Јемен.

Аналитичари процењују да Израел од 7. октобра води паралено рат на неколико фронтова Газа, Сирија, Ирак, Либан и сада Хути.

Било је и повремених упада и на територију Ирака од 1991. године тешким транспортним хеликоптерима Јасур и Чинук.

Међутим Израел је нападом на јемеснке Хуте отишао корак даље. Наиме нападнуто је складиште горива које је од Израела удаљено чак 2.000 км. Оно што је занимљиво када би правили упоређивање од израелске ваздухопловне базе Неватим до Натза у коме се налазе иранска нуклеарна постројења растојње ваздушном линијом је 1.600 км.

Израел је прва земља у региону која је поседовала авионе за допуњавање горива. Прво је почело са Хекулесима КЦ-130, а затим су следили авио танкери за допуњавање горива у ваздуху КЦ-707 са којима се током лета допуњују Ф-15И и Ф-35И, као и Ф-16И који су носиоци операције удара са дистанце. Бројно стање ових летелица је: 25 F-15I Ra’am, 97 F-16I Fighting Falcon (Sufa); 39 F-35I Adir. Бројно стање авио-танкера: 10: 4 KC-130H Hercules и 6 KC-707.

Док су се некад користиле ласерски и ГПС вођене бомбе , данас у оваквим мисијама претежно се користе крстареће ракете Делилах.

Осим авијације која кључна важан фактор у ударима са дистанце јесте подморничка флота са подморницама класе 3 Делфин које имају 6 топедних цеви калибра 533mm за лансирање противбродских ракета и торпеда UGM-84C Harpoon Block 1B AShM/SeaHake
(DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/ Kaved HWT, 4 цеви калибра 650mm са довструким лансирањем торпеда и крстарећих ракета LACM. Две унапређене подморнице класе Делфин познате и као класа Танин. Израел има 2 дакве подморнице док се трећа чека испорука. Све две имају AIP погон. Свака ова подморница има 6 торпедних цеви калибра 533 мм за лансирање противбродских ракета и торпеда UGM-84C Harpoon Block 1B AShM/SeaHake (DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/Kaved HWT, 4 торпедне цеви калибра 650mm двоструке намене за лансирањ торпеда и крстарећих ракета LACM.

Подморничарска флота још увек није ангажована у пуном капацитету од којих је већина наоружана крстарећим ракетама ” Попај турбо” које могу да носе нукеларну бојеву главу. Ове крстареће ракете имају домет 1.500 км.

За жестоли удар са дистанце ту су и балистичке ракете Јерихо 3 и 4 домета 1.500 -5.000 (верзија 3) и више од 5.000 км (верзија 4).

Једна од важних ставки у ударима са дистанце јесу дронови камиказе типа Харпи и Хароп, који су поново доживели реафирмацију у оквиру израелске војске. Домет ових дронова камиказа је 1.000 км. Осим са копнених лансера, ови дронови камиказе могу да се ласнирају и са ракетних корвета који чине кичму израелске ратне морнарице.

Аналитичари процењују да Израел од 7. октобра води паралено рат на неколико фронтова Газа, Сирија, Ирак, Либан и сада Хути. Већином ако се изузме Газа и Либан су удари са дистанце по циљевима шиитских милиција (случај Ирака).

Гледајући са те стране Израел има капацитет за ударе са дистанце и док се такав рат води против разних организација, али не и државних војски, Израел има спосбоност и снагу да води овакав вид операција

2 коментара на “ЕКСПЕРТИ ЗА УДАР СА ДИСТАНЦЕ: ИЗРАЕЛСКЕ СПОСОБНОСТИ ЗА ВАТРЕНИ УДАРА ВАН СВОЈИХ ГРАНИЦА

  1. Napred Izrael

    videli ste, gospodo, sta su u stanju da urade teroristi, sa onom strelom u vratu zandara ili sa ubistvom policajca granicne policije
    e, sa tim se Izrael suocava svaki dan, ali podignutno na milione

    nema milosti za teroriste

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *