Odbrambeni sistem David’s Sling (Davidova praćka) je konstruisan da se suprotstavi pretnji od raketa srednjeg do dugog dometa.
Višeslojna protivvazdušna odbrana Izraela stavljena je na iskušenje poslednjih godina, posebno nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. godine. Gvozdena kupola (Iron Dome), Davidova praćka (David’s Sling), Strela 2 (Arrow 2) i Strela 3 (Arrow 3) pružaju Izraelu sigurnost neophodnu da osujeti gomilu protivnika koji okružuju zemlju. Proksi grupe koje podržava Iran, uključujući Hezbolah u Libanu, Hamas u Gazi i Huti u Jemenu, često pokreću baražne napade na civilne centre u Izraelu. Radeći zajedno, sistemi Iron Dome, David’s Sling, i Arrow 2/3 spašavaju bezbroj života jer se projektili, uključujući rakete, bespilotne letelice (BPL) otkrivaju, presreću i obaraju. Za potrebe odbrane srednjeg i dugog dometa, Izraelske odbrambene snage (IDF) koriste Davidovu praćku.
Kratka istorija Davidove praćke
Ime Davidova praćka je izvedeno iz biblijske priče o Davidu i Golijatu. Poput Davida, Izrael je manji od svojih neprijateljskih suseda. Uprkos ovoj činjenici, Izrael je istrajao od svog osnivanja 1948. godine u demonstraciji snage koja podseća na Davidov opstanak protiv Golijata uprkos svim izgledima. David’s Sling su zajednički razvili izraelski proizvođač Rafael Advanced Defense Systems i američka odbrambena kompanija Raytheon još 2009. godine. Zastrašujući sistem protivvazdušne odbrane relativno je nov u izraelskom arsenalu jer je postao operativan 2017. godine.
Delujući kao srednji sloj u odbrani između sistema Gvozdena kupola i Strela, odbrambeni sistem Davidova praćka je konstruisan da može da se suprotstavi pretnji od raketa srednjeg do dugog dometa sa dometima između 70 i 250 kilometra. Sistem naoružanja je opremljen sa lanserima za ispaljivanje vertikalnih projektila, stanicom za upravljanje/vođenje borbe, radarom za kontrolu vatre EML-2084 i presretačem Stunner (raketa). Kako je detaljno naveo Centar za strateške i međunarodne studije, Stunner može presresti mete na dometima do 410 kilometara i na visinama do 14500 metara. Značajno je da pogon rakete Stunner u kombinaciji sa njenim oštrim manevrisanjem maksimizira visinu zadržavanja, kako bi se smanjila kolateralna šteta koja može nastati zbog krhotina u presretanju.
U potpunosti kontrolisan aerodinamikom, projektil Stunner može da promeni svoju putanju tokom leta i može da se ponovo nišani preko komande ili automatski. Značajno je da dvostepena raketa Stunner nema bojevu glavu i uklanja nadolazeće balističke rakete čistom snagom udara. Prema Raytheon, dokazano je da Stunner obori najmanje 92 posto globalnog inventara pretnji balističkim projektilima na frontu, zajedno sa varijantom oružja SkyCeptor.
Šta je sa drugom slojevitom odbranom Izraela?
Dok je Davidova praćka najvažnija za bezbednost Izraela, sistem oružja je najefikasniji kada radi zajedno sa sistemom protivvazdušnom odbranom Gvozdena kupola i Strela. Gvozdena kupola je specijalizovana za obaranje raketa kratkog dometa i bila je posebno aktivna u zaustavljanju projektila koje je lansirao Hamas i Hezbolah poslednjih godina. Sistem Arrow je konstruisan da presreće rakete dugog dometa delujući van atmosfere. Na osnovu svojih mogućnosti, Izrael je rasporedio Strelu za obaeanje projektila koje su lansirali Huti pobunjenici u Jemenu.