Бошко Јовановић, магистар међународних односа
Овај текст има за циљ да потсети читаоце на SEATO pakt. Један од многих који су створени на почетку хладног рата. Овај пакт је претстављао угаони камен америчке стратегије супротстављању комунизму у Азији.
SEATO pakt је део колективне безбедности али да мало обајасним шта су пактови, нама је свима познат НАТО пакт, рецимо НАТО пакт је имао за циљ ширење америчког утицаја, Варшавски договор је за циљ имао стварање тампон зоне између Запада и Совјетског Савеза. СЕАТО пакт који би на српски превели као ”Одбрамбени савез југоисточне Азије”, је трајао до 1977.године, иако је формално престао да постоји тек 1977. године. Основан је 1954. године. Нешто ту треба да буде јасно, амерички председник Труман је био човек који никад није користио реч Совјетски Савез него Совјетска Русија и никад није употребио реч Украјина, зато што су Американци знали да је то Русија и зато су говорили Совјетска Русија јер је то исто што и Русија. Пошто сам прочитао његове мемоаре на енглеском, поприлично знам његове идеје.
Председник Труман је под утицајем Џорџа Кенена који је био амбасадор у Титовој Југославији; читао сам и о њему, тај утисак сам стекао читајући књигу “Шест људи који су променили свет” (преведене на српски), Он се увек истицао виђењем најтамнијих сценарија када је у питању Совјетски Савез. Постоји његов чувени дугачки телеграм(као што рекох његови мемоари су преведени на српски)… зашто је он битан?
Он и Џон Фостер Далас су аутори стварања СЕАТО пакта. То не мора да нас чуди јер је Труман имао жељу да заустави комунизам у било ком делу света, па је због тога и ратовао у Кореји три године, а ту се Стаљин мудро повукао и није ставио “вето” 1950. године на то да Уједињене нације пошаљу трупе у Јужну Кореју.
Руси су Северној Кореји слали пилоте авионе па смо ту имали на небу сукобе између руских МИГ- 15 америчких Ф – 84. Дакле, Труман је директно био заинтересован за стварање СЕАТО пакта, који је имао седиште у Банкоку, на Тајланду. Споразум је потписан у Манили 8. септембра 1954. Године.
У савез су улазили пре свега колонијалне силе Велика Британија и Француска, наравно САД, Аустралија, Пакистан, Филипини, Тајланд и Нови Зеланд. Циљ СЕАТО пакта је био заустављање комунистичке Кине, мада комунистичка Кина није била толика претња, јер комунистичка Кина никад не би ушла у рат у Кореји да је МакАртур послушао, поруку Кине која му је јавно упућрна да не прелази реку Јалу, он ју је прешао а онда су Кинези са 1 000 000 војника ушли на север корејског полуострва и било је шта је било после тога. То је типична англосаксонска бахатост и непознавање другог. Да се вратимо на још једну чињеницу, Ричард Холбрук је постао помоћник државног секретатар, био је најмлађи са том функцијом, имао је тридесетитри године, само због тога што је знао вијетнамски језик, ни због чега другог.
А зашто сам тему назвао “старе идеје за ново
време” ? Зато што ће Америка морати да дигне руке од НАТО-а, зато јер не видим сврху да неко рецимо из Грчке заједно са Јапаном ратује против Кине?! Јапан је ”друга прича”, он је регионална сила, која има терет Другог светског рата, има и терет рата са Кином, што у ствари није рат са Кином, то је почетак Другог светског рата, јер ја рачунам да је тај рат почео 1931. године а не 1939., јер 1931. су били први сукоби Јапана и Кине. Кину су подржавали Вајмарска Немачка, Америка и друге западне силе, е сад пошто се у Европи пати од тога да све што је ван Европе то је мање вредно и небитно, онда дођемо до тога да азијске земље на крају не уведу санкције Русји, Јапана и Јужне Кореје.
СЕАТО пакт и “нови СЕАТО” пакт
СЕАТО пакт је био замишљен као препрека ширењу Кине, али у њему није било Јапана што је била грешка. Зашто сам помињао Јапан као регионалну силу? Јапан је недавно потписао споразум о војној сарадњи и одбрани са Филипинима, што значи да Филипинима није сметало што
су били под јапанском војном окупацијом, због напросто агресивне кинеске спољне политике у Јужном кинеском мору. Кина има стратешки циљ да Јужно кинеско море учини својим унутрашњим морем, а то подсећа на идеју Мусолинија који је хто да Средоземно море буде унутрашње море Римске империје. Е сад, како да кажем, Трампу ће требати азијски НАТО, односно нови СЕАТО, и зашто Аустралија сад узима половне америчке подморнице, зато што су Французи неспособни да направе нуклеарну подморницу по аустралијским спецификацијама, имали су проблема са реактором, па је Аустралија одустала и решила да купи америчке половне нуклеране подморнице зато што аустралијска морнарица у случају сукоба, било кога са Кином има задатак да брани Тајван; тако је по стратегији.
А азијски НАТО би изгледао овако – Јужна Кореја,Тајланд, Филипини, Вијетнам, Индија, Америка, Аустралија, Нови Зеланд. Објаснићу зашто, шта и како ?Индији је главни противник Кина, не Пакистан, зато што Кина поново има агресивну спољну политику због Хималаја, па се они тамо бију металним моткама и другим средствима. Зашто не користе муницију? Зато што она може да покрене лавину на Хималајима, и Хималаји су главни И трајни извор напетости између Кине и Индије. Кина подржава Пакистан зато што Пакистан који је био члан СЕАТО-а има боље односе сад са Кином него са Америком, која је одлучила за подржавање Индије па им је дала лиценцу за Ф-16, нудила им је носач авиона “Кики….” без авиона, па су они купили руски. Индија тежи да има домет својих нуклеарних снага од 6000 километара како би покрила целу Кину, и у својим ратним пановима Индија види Кину као главног противника. Вијентнам има америчку базу и у одличним односима је са америком, из простог разлога који американци нису разумели, о томе сам већ говорио на каналу, Хо Ши Мин није био комуниста, он био је вијетнамски националист, а Вијетнамци традиционално мрзе Кинезе јер први рат између Кине и Вијетнама је био 979. а последњи 1979. године, и Вијетнамци до сржи мрзе Кинезе и увек су свесни тога да могу да ратују са њима.
Тајланд je традиционални Амерички савезник, а Јужна Кореја је чак слала своје јединице у Јужни Вијетнам Oна се јако боји не Северне Кореје него Кине. Они су набавили противракетни систем дугог домета(THAAD) за обарање балистичких ракета. Сада неко може да се пита зашто Северна Кореја не би употребила балистичке ракете против Јужне Кореје?
Ма шта читали треба да знате да Северна Кореја никад неће да нашадне Јужну. Они сматрају једне и друге истим народом. На крају,међутим Кина је почела да се буни. Кореја је развила своју одбрамбену индустрију до неслућених размера. Филипини имају проблем са Кином око Спратли острва, Јапан око Сенкоку острва.
Јапанска морнарица је најјача морнарица у Азији, али Јапан ће морати да гради много више подморница и ако дође до сукоба мораће да дође у Јапанском мору, зато што је Јапанско море доста мање и мање је морнарице потребно да би се оно контролисало. Чисто сумњам да ће Кина да одустане од своје спољне политике у Азији, а њена спољна политика у Азији је и довела до тога да је направљена група Америка-Индија-Јапан и Јужна Кореја, четири земље које су биле неспојиве, под утицајем спољне политике Кине су почеле да сарађују, јер непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ.
Американци од 2012. године редовно вежбају да пребаце своју флоту из Атлантика у Пацифик, то се зове”power shift”. Мораће да се створи азијски НАТО јер Трамп види Кину као главну опасност и због тога ће Трамп да се договори са Русијом о свим питањима која су интересантна Русима, да би Руси у том сукобу између азијског НАТО-а и Кине остала неутрална, наравно Америка би била у том савезу главна, Немојте да заборавите да “Велика Кина” значи да је руски Далеки Исток под Кином и четвртина Сибира. Немојте да вас завара то наводно пријатељство између Кинеза и Руса, то пријатељство се ствара само под америчким притиском, тако да чим тај притисак попусти и чим се Америка договори са Русијом, тог пријатељства неће бити.
The UK must be able to confront a "deadly quartet" of China, Russia, Iran & NK, the surprise pick to lead a new defence review says. Lord Robertson is being brought back to frontline military policy after leading Labour's last defence review 25+ yrs agohttps://t.co/aChSCoPQ24
— Deborah Haynes (@haynesdeborah) July 16, 2024
Следећи сукоб нас очекује у Азији, за једно пет до десет година, Европа ће да пропадне, Европска Унија ће да нестане, будућност припада Азији. Не припада ни Макрону, ни Шолцу ни Кир Стармеру, људи, гледајте у правцу Азије, тамо се занимљви ствари дешавају између Кинеза и Руса, то пријатељство се ствара само под америчким притиском, тако да чим тај притисак попусти и чим се Америка договори са Русијом, тог пријатељства неће бити.