Да ли је САВЕЗ између РУСИЈЕ и СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ ОДРЖИВ?

Ким Џонг-ун извесно користи савез са Русијом као полугу како би привукао Кину у ширу анти-америчку коалицију на Корејском полуострву.

Ким Џонг-ун је изјавио да „Споразум о свеобухватном стратешком партнерству“ између Русије и Северне Кореје, потписан 19. јуна, подиже њихов однос на „нови, виши ниво савеза.“ 

Споразум, посебно у члану 4, наводи да „У случају да било која од две стране буде у стању рата услед оружане инвазије појединачне државе или више држава, друга страна ће пружити војну и другу помоћ свим расположивим средствима без одлагања…” Ова одредба представља значајну претњу са дубоким импликацијама за руску ратну стратегију и регионални поредак у Европи и Источној Азији. Међутим, постоје кључни фактори које треба узети у обзир када је реч о дугорочном утицају овог савеза.

Да ли ће савез опстати после рата у Украјини?

Историјски гледано, односи између Русије и Северне Кореје су значајно осцилирали у зависности од међународног контекста, што је било очигледно после распада Совјетског Савеза. Нови споразум замењује „Споразум о пријатељству, добросуседству и сарадњи“ из 2000. године, који није укључивао клаузулу о аутоматској војној интервенцији. Као што је споразум из 2000. године одражавао пост-хладноратовски однос између Русије и Северне Кореје, тако и тренутни споразум сигнализира нову динамику изазвану актуелним сукобом у Украјини.

koreja

Односи између Русије и Северне Кореје (ДНРК) доживели су значајне промене у последње три деценије. Од раних 1990-их, Русија је била релативно незаинтересована за питања на Корејском полуострву. Што се тиче севернокорејског нуклеарног програма, Русија је чешће деловала као сила која улаже вето, него као активни посредник. Иако је рат у Украјини повећао значај Северне Кореје за Русију, остаје неизвесно да ли ће та блискост трајати и после рата. У том смислу, чини се да Северна Кореја користи споразум како би формализовала свој однос са Русијом и смањила неизвесности око њене подршке.

Да би овај нови безбедносни савез опстао после рата у Украјини, било би потребно више институционализације. Међутим, не постоји оквир за савез између Русије и Северне Кореје који би се могао упоредити са другим успостављеним безбедносним споразумима, као што су НАТО или амерички савези са Јужном Корејом и Јапаном.

Нови споразум чини кораке ка институционализацији билатералних безбедносних односа. Посебно су важни чланови од 9 до 21, који покривају сарадњу у различитим секторима, укључујући економију, друштво, технологију и право, што одражава напоре да се обезбеди практичност и одрживост споразума.

С друге стране, будућност односа Русије и Северне Кореје можда неће бити толико обећавајућа као што тренутно изгледа, с обзиром на развој односа између Кине и Северне Кореје. Недавно побољшање односа између Кине и Северне Кореје наглашено је кроз пет самита Ким Џонг-уна и Си Ђинпинга 2018. и 2019. године, након Кимових састанака са тадашњим председником САД Доналдом Трампом.

ruska vojska© Shutterstock / Eremin Aleksey
Shutterstock / Eremin Aleksey

Пре 2018. године, Си се није састајао са Кимом, а односи између Кине и Северне Кореје били су затегнути након треће нуклеарне пробе Северне Кореје 2013. године, посебно због одлуке Кине да не уложи вето на санкције Уједињених нација против Пјонгјанга. Недавни извештаји о тензијама између Кине и Северне Кореје показују нестабилност севернокорејске дипломатије, што поставља питање да ли би овај нови споразум са Русијом уопште настао без рата у Украјини.

Додатно, дугорочна ефикасност споразума остаје неизвесна, објективно имајући у виду да председник Путин који има 72 године, не може остати на власти заувек. Без контекста рата у Украјини, структурална основа односа између Русије и Северне Кореје делује крхко.

Ким Џонг-ун извесно користи савез са Русијом као полугу како би привукао Кину у ширу анти-америчку коалицију на Корејском полуострву. Ким је више пута наглашавао потребу за стварањем новог хладноратовског поретка и мултиполарног система, са циљем успостављања безбедносног блока између Русије, Кине и Северне Кореје, како би се супротставили сарадњи између САД, Јапана и Јужне Кореје.

kim
YONHAP-NEWS

Члан 6. новог споразума између Русије и Северне Кореје, који позива на мултиполарни светски поредак, подржава ову визију. Изгледа да Ким види споразум као део дугорочне стратегије да укључи Кину у преобликовање међународних односа око Корејског полуострва. Иако је клаузула о војној помоћи у члану 4 кључна, такође је важно узети у обзир шире промене у глобалном поретку и структурне изазове у односима између Русије и Северне Кореје када се процењују потпуни ефекти споразума.

Један коментар на “Да ли је САВЕЗ између РУСИЈЕ и СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ ОДРЖИВ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *