Сирија имала широку мрежу утврђених тунела унутар планина, који се користе за стратешко оружје
Телевизија Ал Хадат објавила је 13. децембра снимак уништене рактне базе Сиријске Арапске Армије у којој су се налазиле биле тактичке балистичке ракете типа “Скад” које су биле ултимативно оружје за одбрану бившег сиријског председника Башара ал Асада.
На снимку се види делимично оштећење улаза у тунел и уништен ласнер ракета Скад МАЗ-543. Видео снимак из унутрашњости једног од тунела који су раније коришћени за складиштење и лансирање балистичких пројектила које припадају сиријској војсци., показује да је Сирија имала широку мрежу утврђених тунела унутар планина, који се користе за стратешко оружје. Распрострањени су у различитим областима широм земље, а радови на њиховој изградњи почели су деведесетих година 20 века.
А, онда долетлеи су израелски борбени авиони Ф-15И Ра ам који су ударима са ласерским вођеним бомбама ГБУ-28 и ГПС вођеним ГБУ 39 ЈАДАМ од 900 кг елиминисали ракетну базу и са тиме завршена је била епоха са балистичким ракетама која је трајала од 1974. године када је Хафиз ал Асад отац сад већ бившег сиријског председника Башара, који је уточиште нашао у Москви, те ракете набавио од стране Совјетског Савеза.
Launchers of R-17 Scud missiles (range 300 km) that were destroyed by Air Force strikes north of Damascus.
— shoko 007 (@SYaacobi) December 14, 2024
(Abu Ali) pic.twitter.com/eCJsHSCh9z
У питању је било 9 лансера који су били подељени у три батаљона. У питању су били модификовани лансери 9P117 и неколико стотина балистичких ракета које су биле употребљене за време грађанског рата у Сирији од 2012-2019 године. Већину Скадова из арсенала САА Асад је испалио 2012-14 на градове и села које је изгубио на северу Сирије, због чега је Турска тражила испоруку ПВО система ПАТРИОТ на турско-сиријску границу. Ракетне снаге су једна од стратешких војних способности сиријске државе, која није претрпела значајну штету током грађанског рата
Заправо на мети удара нашла се 155. ракетна база која се налази у околини Дамаска. База је била укопана у планини Абу ал Ата.
Међутим неки извори попут Стивна Залоге наводе да је Сирија покушавала још пре 1973 и Четвртог арапско-израелског рата покушали да их набаве, али безуспшено. Лош учинак сиријских пилота и слаби резултати напада утицали су на Совјетски Савез да се Сирији испоручи балистичке ракете типа Скад. До краја 1970 тих Сирија је имала три ракетна батаљона, који су били део 115, а неки тврде заправо 117 ракетне бригаде која је иначе располага и савтактичким балистичким ракетама кратког домета ЛУНА- М (FROG-7 по NATO номеклатури). Крај серијске производње ракета Скад означио је и прекид будућих набавки.Syrian Ballistic Missiles…
— VIKTOR 📡 (@ViktorNaumenk99) December 14, 2024
Now this is the main base of Syria’s 155th SSM Brigade which used SCUD-C & SCUD-D ballistic missiles that could carry both conventional & chemical warheads. Syria did also have the SS-21 Scarab. Either way you can see in the vid that Israel did target… https://t.co/6pqonbFWEU
Неке информације укаузују да је покојни Хафиз ракете набављао од Северне Кореје која је производила своју копију ових тактичких балистичких ракета. Такође као набављач спомиње се и Кина. Неке информације из 2005 говориле су да је Сирија набавила севернокорејске “Хвансонг 5 и 6 као и лансере. Такође спомиње се и као добављач осим Северне Кореје, Кине и Иран. У питању су сбиле верзије скад Б,Ц и Д. Поред тога, Сирија је развила сопствене верзије ракета Скад под називом „Голан 1 и 2“ са дометом од 600 до 800 км али их никада није употребила.