Italija kritikuje Ukrajinu – Šest ATACMS proćerdano na jednu rusku metu!

U neobičnom potezu koji je privukao pažnju vojnih analitičara, upotreba doniranih dalekometnih projektila od strane Ukrajine, posebno američkih M39 ATACMS, britanskih STORM SHADOW i francuskih SCALP-EG, dovedena je u pitanje zbog efikasnosti i racionalnosti.

Italijanska odbrambena publikacija RID istakla je da su ukrajinske snage možda već iscrpele većinu zaliha ovih vrednih projektila, sa samo nekoliko preostalih jedinica.

Od oktobra 2023. godine, procenjuje se da je oko 500 raketa ATACMS prebačeno iz američkih zaliha u ukrajinske ruke, uglavnom korišćenih za udare na mete u okupiranim delovima Ukrajine.

Međutim, u novembru iste godine, situacija je postala dramatičnija kada je Kijev dobio odobrenje da proširi domet ovih raketa na teritoriju Rusije. Tada je broj projektila opao na otprilike pedeset, što je ukazivalo na visok stepen potrošnje.

Taktička upotreba ovih projektila izazvala je debate. Izveštaji sugerišu da je Ukrajina možda koristila previše raketa za jednu metu, na primer šest ATACMS za jedan udar, ili ih koristila za manje važne ciljeve poput skladišta, što dovodi u pitanje optimizaciju ovih resursa u sukobu gde svaka jedinica igra važnu ulogu.

Slično, britanske STORM SHADOW i francuske SCALP-EG rakete, koje imaju sličnu svrhu kao ATACMS, takođe su bile podložne kritikama. Od jeseni 2024. godine, procenjuje se da je Ukrajina upotrebila 14 ovih projektila u operacijama.

Efikasnost njihove upotrebe, kao i kod ATACMS, dovedena je u pitanje, posebno u pogledu toga da li su ostvareni strateški ciljevi sa preciznošću i uticajem koje ove napredne rakete mogu da pruže.

Ova situacija oslikava složenost savremenog ratovanja, gde su ne samo oružja važna, već i strategija iza njihove upotrebe. Dok Ukrajina pokušava da postigne ravnotežu, svetska vojna zajednica pomno prati svaki potez, tražeći pouke u savremenoj strategiji, upravljanju resursima i sve evoluirajućoj umetnosti odvraćanja.

Savremeni rat i rakete dugog dometa

U modernom ratovanju, strateška upotreba dugometnih sistema kao što su američki ATACMS i britansko-francuski Storm Shadow/SCALP-EG postala je ključna tačka za vojne stratege.

Ovo oružje nije samo sredstvo za uništenje već i ključ za oblikovanje bojnog polja, nudeći mogućnosti koje prevazilaze domet tradicionalne artiljerije.

ATACMS (Army Tactical Missile System) je raketa površina-površina, dizajnirana za duboke udare sa mobilnih lansera poput HIMARS i M270 MLRS. Sa dometom do 300 kilometara, projektovana je za brze udare na vremenski osetljive mete.

Brzina ove rakete dostiže 3.5 maha, što značajno smanjuje vreme za protivmere neprijatelja. Varijante raketa uključuju one sa jednom bojevom glavom za tvrde mete i kasetne bojeve glave za široke ciljeve ili meke mete.

Taktički, ATACMS je najbolje koristiti protiv visoko vrednih, mobilnih ili vremenski osetljivih ciljeva poput komandnih centara, konvoja za snabdevanje ili sistema protivvazdušne odbrane, gde su brzina i iznenađenje od suštinskog značaja.

Što se tiče Storm Shadow i njegovog francuskog pandana SCALP-EG, ove rakete se lansiraju iz vazduha i poseduju stelt mogućnosti, dizajnirane za duboke udare protiv jako branjenih meta.

Sa dometom od oko 250 kilometara, ove rakete opremljene su sistemom bojevih glava BROACH, koji kombinuje početni penetrator za probijanje utvrđenih struktura i završni eksploziv za dodatnu štetu.

Njihova niska visina leta, autonomna navigacija i terminalno navođenje čine ih idealnim za udare na utvrđene položaje, bunkere ili kritičnu infrastrukturu poput mostova i komunikacionih čvorova.

Pravilna upotreba ovih sistema podrazumeva racionalno upravljanje resursima, s obzirom na njihovu cenu i ograničene količine, kako bi svaka akcija ostvarila maksimalan strateški uticaj.

Zaključak

Tačnost obaveštajnih podataka značajno povećava efikasnost ovih raketa, čineći njihovu upotrebu delom integrisane strategije obaveštavanja, izviđanja i nadzora (ISR). Pored fizičkog uništenja, ovi sistemi mogu imati dubok psihološki efekat, pokazujući sposobnost udara duboko iza neprijateljskih linija i utičući na moral i operativno planiranje.

U ovom dinamičnom ratnom okruženju, uspeh zavisi od ravnoteže između kratkoročnih taktičkih dobitaka i dugoročnih strateških ciljeva, kako bi se obezbedilo da ovi vredni resursi doprinesu širim ciljevima kampanje.

Jedan komentar na “Italija kritikuje Ukrajinu – Šest ATACMS proćerdano na jednu rusku metu!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *