АМЕРИЧКИ СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ B-52 STRATFOTRES СЛЕТЕЛИ У САУДИЈСКУ АРАБИЈУ! НОВА ПОРУКА ИРАНУ

Два бомбардера припадају 5. бомбардерском пуку из базе Минот у Северној Дакоти.

Два стратешка бомбардера B-52H Stratofotres само 24 часа од издавања наредбе за хитно пребацивање на Блиски исток слетела су у ваздухопловну базу Ал Удаид у Саудијској Арабији. Премшетање ових летелица које могу да носе крстареће ракете и нукеларно наоружање одвија се у светлу нових претњи Ирана ракетном одмаздом по Израелу.

Неки наводе да би одмазда могла да уследи у периоду од 4. до 7. новембра с обзиром да је Иран издао НОТАМ упозорење о забрани лета над Техераном и околином у назначеном периоду.

Поменута два бомбардера припадају 5. бомбардерском пуку из базе Минот у Северној Дакоти. Однсно ова база је матично седиште 23. бомбардерске ескадриле која располаже са верзијом B-52H и то следећих серијских бројева: 00008, 00040, 10011, 10026 и 10029.

По добијању наредбе авиони су полетели из базе Минот и преко Атлантика и Средоземља долетели до Ал Удеид ваздухопловне базе где су слетели и где ће остати у оквиру подршке одбрани Израела. Оно што је занимљиво јесте само место базирања авиона Саудијска Арабија уместо острва Диего Гарсија.

Летелилце су после вишечасвног лета у суботу увече слетеле у Саудијску Арабију.

Стратешки бомбардери B-52H Stratofotres су иначе носачи крстарећих ракета како конвенционалном, тако и са нуклеарном бојевом главом. Један бомбардер може да понесе укупном 8 крстарећих ракета AGM-69 SRAM или 12 крстарећих ракета АGM-86B ALCAM домета 2.415 км на обртном лансеру у бомболуку.

САД у оперативној употреби има 76 бомбардера и 17 у резерви од укупно 94 колико их је било 2003 године. Сви бомбардери имају угађене миминалне мамце када се летелица налази у зони високог ризика противничке ПВО.

Иначе B-52H Stratofotres учестовао је у свим ратним операцијама на Блиском истоку од 1991. године. Нападали су Ирак 1993, 1996, 1998, 2003 године. У борбеним операцијама су учествовали и над Авганистаном.

Стратешки бомбардер B-52H

Познат је и као стратосферска тврђава и најпознатији амерички бомбардер од краја Другог светског рата. Пројектован је и уведен у оперативну употребу за време трке у наоружању са СССР-ом. То је био први стратешки бомбардер са стреластим крилом и са млазним моторима, који је способан да из базе у САД допре до било које тачке Совјетског Савеза и баци атомску бомбу. После завршетка хладног рата летелице су конвертоване у носаче конвенционалног наоружања.

У периоду од 1962 произведено је 744 авиона у осам верзија означених словима од А до H. Најбројнија верзија била је G са укупно 193 авиона. Данас је оперативно од 95 авиона њих 75 у верзији H, који би требали да остану у употреби од 2030-2040. године

За време константне употребе ове летелице су стално модернизоване и надограђиване. Последњу верзију H покреће осам турбовентилаторских мотора Pratt and Whitney TF-33-P3. Уграђен је нови оптоелектропотички систем за осматрање ЕВС, који чини ТВ камера за осматрање, уграђена на левој страни авиона и IC осматрачки уређај Huges AAQ смештен на десној страни летелице. Летелице могу да носе крстареће ракете смештене на носачу у трупу авиона, као и на поктрилним носачима. Авион може да носи 31.500 килограма убојних средстава, које може да понесе на носачима у трупу и на поткрилним носачима.

Овај бомбардер се налази у саставу 17 ваздухопловних једница распоређеним у савезним државама Лујзијана, Северна и Јужна Дакота, Тексас, Мејн, Вашингтон, калифорнија, Арканзас, Мичиген и на острву Гуам у бази Андерсен.
Агресија на СРЈ

Агресија на СРЈ почела је 24. марта 1999. комбинованим нападом испаљивања крстарећих ракета типа АLCАМ управо од стране стратешких бомбардера Б-52Х.

Седам бомбардера B-52H долетело је до ваздушног простора Мађарске и Јадранског мора одакле су ласнирали ракете на циљеве у СРЈ. У почетној фази рата бомбардери Б-52Х лансирали су 78 пројектила типа АЛЦАМ.

Бомбардери B-52H дејстовали су дању и ноћу. Они који су учествовали у нападу прошли су програм ЦЕМ који је обухватио модификације ради побољшања њихове ефикасности у извршавању конвенционалних задатака.

Авиони су користили и прецизно вођено оружје AGM-142 „Raptor“ домета око 80 километара. Нападали су такође тепих бомбардовањем аеродром Батајницу и положаје граничних једница на планини Паштрик мај/јун 1999. Током агресије на СРЈ бомбардери B-52H извршили су 270 борбених летова и избацили 11.000 авио-бомби.

Тактичко технички подаци:

Произвођач: Боинг

Ознака: B-52

Намена: Стратешки бомбардер

Посада: 6 чланова

Погонска група: 8 Pratt and Whitney TF-33-P3. сваки потиска 75,62КN

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *