Dva bombardera pripadaju 5. bombarderskom puku iz baze Minot u Severnoj Dakoti.
Dva strateška bombardera B-52H Stratofotres samo 24 časa od izdavanja naredbe za hitno prebacivanje na Bliski istok sletela su u vazduhoplovnu bazu Al Udaid u Saudijskoj Arabiji. Premšetanje ovih letelica koje mogu da nose krstareće rakete i nukelarno naoružanje odvija se u svetlu novih pretnji Irana raketnom odmazdom po Izraelu.
USAF B-52Hs LIVID11 & 12 departed Minot AFB, North Dakota en route to Al Udeid AB, Qatar. pic.twitter.com/DoaIj1OlBD
— Aircraft Spots (@AircraftSpots) November 2, 2024
Neki navode da bi odmazda mogla da usledi u periodu od 4. do 7. novembra s obzirom da je Iran izdao NOTAM upozorenje o zabrani leta nad Teheranom i okolinom u naznačenom periodu.
Pomenuta dva bombardera pripadaju 5. bombarderskom puku iz baze Minot u Severnoj Dakoti. Odnsno ova baza je matično sedište 23. bombarderske eskadrile koja raspolaže sa verzijom B-52H i to sledećih serijskih brojeva: 00008, 00040, 10011, 10026 i 10029.
Po dobijanju naredbe avioni su poleteli iz baze Minot i preko Atlantika i Sredozemlja doleteli do Al Udeid vazduhoplovne baze gde su sleteli i gde će ostati u okviru podrške odbrani Izraela. Ono što je zanimljivo jeste samo mesto baziranja aviona Saudijska Arabija umesto ostrva Diego Garsija.
⚡️JUST IN
— Iran Observer (@IranObserver0) November 2, 2024
USA's B-52 strategic bombers are heading to Qatar's Al Udeid Air Base
Qatar will keep them grounding or there will be no liquefied natural gas to export pic.twitter.com/fxwjxsJzJl
Letelilce su posle višečasvnog leta u subotu uveče sletele u Saudijsku Arabiju.
Strateški bombarderi B-52H Stratofotres su inače nosači krstarećih raketa kako konvencionalnom, tako i sa nuklearnom bojevom glavom. Jedan bombarder može da ponese ukupnom 8 krstarećih raketa AGM-69 SRAM ili 12 krstarećih raketa AGM-86B ALCAM dometa 2.415 km na obrtnom lanseru u bomboluku.
SAD u operativnoj upotrebi ima 76 bombardera i 17 u rezervi od ukupno 94 koliko ih je bilo 2003 godine. Svi bombarderi imaju ugađene miminalne mamce kada se letelica nalazi u zoni visokog rizika protivničke PVO.
Inače B-52H Stratofotres učestovao je u svim ratnim operacijama na Bliskom istoku od 1991. godine. Napadali su Irak 1993, 1996, 1998, 2003 godine. U borbenim operacijama su učestvovali i nad Avganistanom.
Strateški bombarder B-52H
Poznat je i kao stratosferska tvrđava i najpoznatiji američki bombarder od kraja Drugog svetskog rata. Projektovan je i uveden u operativnu upotrebu za vreme trke u naoružanju sa SSSR-om. To je bio prvi strateški bombarder sa strelastim krilom i sa mlaznim motorima, koji je sposoban da iz baze u SAD dopre do bilo koje tačke Sovjetskog Saveza i baci atomsku bombu. Posle završetka hladnog rata letelice su konvertovane u nosače konvencionalnog naoružanja.
U periodu od 1962 proizvedeno je 744 aviona u osam verzija označenih slovima od A do H. Najbrojnija verzija bila je G sa ukupno 193 aviona. Danas je operativno od 95 aviona njih 75 u verziji H, koji bi trebali da ostanu u upotrebi od 2030-2040. godine
Za vreme konstantne upotrebe ove letelice su stalno modernizovane i nadograđivane. Poslednju verziju H pokreće osam turboventilatorskih motora Pratt and Whitney TF-33-P3. Ugrađen je novi optoelektropotički sistem za osmatranje EVS, koji čini TV kamera za osmatranje, ugrađena na levoj strani aviona i IC osmatrački uređaj Huges AAQ smešten na desnoj strani letelice. Letelice mogu da nose krstareće rakete smeštene na nosaču u trupu aviona, kao i na poktrilnim nosačima. Avion može da nosi 31.500 kilograma ubojnih sredstava, koje može da ponese na nosačima u trupu i na potkrilnim nosačima.
Ovaj bombarder se nalazi u sastavu 17 vazduhoplovnih jednica raspoređenim u saveznim državama Lujzijana, Severna i Južna Dakota, Teksas, Mejn, Vašington, kalifornija, Arkanzas, Mičigen i na ostrvu Guam u bazi Andersen.
Agresija na SRJ
Agresija na SRJ počela je 24. marta 1999. kombinovanim napadom ispaljivanja krstarećih raketa tipa ALCAM upravo od strane strateških bombardera B-52H.
Sedam bombardera B-52H doletelo je do vazdušnog prostora Mađarske i Jadranskog mora odakle su lasnirali rakete na ciljeve u SRJ. U početnoj fazi rata bombarderi B-52H lansirali su 78 projektila tipa ALCAM.Bombarderi B-52H dejstovali su danju i noću. Oni koji su učestvovali u napadu prošli su program CEM koji je obuhvatio modifikacije radi poboljšanja njihove efikasnosti u izvršavanju konvencionalnih zadataka.
Avioni su koristili i precizno vođeno oružje AGM-142 „Raptor“ dometa oko 80 kilometara. Napadali su takođe tepih bombardovanjem aerodrom Batajnicu i položaje graničnih jednica na planini Paštrik maj/jun 1999. Tokom agresije na SRJ bombarderi B-52H izvršili su 270 borbenih letova i izbacili 11.000 avio-bombi.
Taktičko tehnički podaci:
Proizvođač: Boing
Oznaka: B-52
Namena: Strateški bombarder
Posada: 6 članova
Pogonska grupa: 8 Pratt and Whitney TF-33-P3. svaki potiska 75,62KN