Упозорење авио-агенције: поремећаји у летовима на 7 аеродрома
Тајванска Цивилна ваздухопловна управа (CAA) издала је упозорење о могућим кашњењима и изменама у летовима током одржавања вежбе. Седам аеродрома, укључујући Тајчунг, Тајпеј Сонгшан, Тајван Таојуан, Каошунг, Тајнан, Хуалиен и Ћаји, могло би бити погођено ограничењима у ваздушном простору.
Путници се позивају да редовно проверавају статус летова код авио-компанија, јер би ограничења могла довести до померања летова или отказивања, чак и након званичног завршетка маневара.
Деби америчког оружја: HIMARS у акцији
Посебну пажњу изазива званични почетак оперативне употребе америчког HIMARS артиљеријског система. Јединица РОЦ Армије смештена у Тајчунгу, званично је активирана 4. јула, а у току „Хан Куанг 41“ извршиће прво бојево гађање у реалним условима. Тајван је до сада примио свих 11 лансера из првог пакета, уз најаву још 18 наручених у другој фази набавке.
Министар одбране Велингтон Ку нагласио је да HIMARS представља важан корак ка „прецизним ударима и одвраћању“, позивајући на примену иновативних и асиметричних тактика у случају кризе.
Реакција Пекинга: „Пут у самоуништење“
Портпарол кинеског Министарства одбране, пуковник Ђианг Бин, оштро је критиковао одржавање вежбе, окарактерисавши је као „блеф и самозаваравање“. Он је упозорио да „тражење независности силом“ представља пут без повратка, те поновио став да је „Тајван неодвојиви део Кине“.
У више наврата поновљена је и порука да никакви амерички системи, нити сценарији симулиране инвазије или одбране од „сивозонских претњи“, неће променити ток кинеског процеса „националног уједињења“.
Сукоб наратива: „Одбрана острва“ или „опасна игра за власт“
Док председник Тајвана Лај Ћинг-те у својим јавним наступима наглашава потребу „одбране Тајвана, Пескара, Кинмена и Мацуа“, кинески званичници тврде да је реч о манипулацији јавним мњењем и покушају да се острво претвори у инструмент геополитичке конфронтације великих сила.
Безбедносне и политичке импликације
Вежба „Хан Куанг 41“ трајаће двоструко дуже него претходне, што указује на свеобухватнији карактер симулације. Предвиђене су операције одбране против поморских искрцавања, кибер-упади, сателитско ратовање, али и деловање у условима електронског ометања.
Питање остаје: да ли је ово демонстрација одлучности или увод у нову фазу ескалације?