Упркос бројним кампањама израелске војске, Хамас наставља да регрутује борце.
Како нова година почиње, Израел ће морати да пронађе стратегију за рат у Гази. Неколико фактора је у игри у овој одлуци. Прво, рат траје више од петнаест месеци откако је почео Хамасовим нападом на Израел 7. октобра 2023.године. Иако је Израел водио дуге сукобе у прошлости, као што су Друга интифада и рат у Либану који је почео 1982. године и трајао је осамнаест година, рат у Гази је био већег интензитета и сложености од оних других ратова. То је зато што је рат у Гази такође покренуо нападе на Израел са више фронтова које подржава Иран. То је такође због чињенице да Хамас и даље држи 100 талаца у заробљеништву у Гази.
Сукоб у Гази је изазован јер постоје докази да Хамас наставља да регрутује и такође контролише велики део подручја. „Још нисмо на тачки да у потпуности поразимо Хамас“, рекао је бригадни генерал Јоси Купервасер за ILTV у децембру 2024. У засебном извештају у The Jerusalem Post је наведено да Хамас регрутује још чланова.
Узете заједно, ове процене указују на тренд који се понавља. Израелска војска је деловала у Гази првенствено тако што је улазила у подручја, чистила их од Хамаса и других терористичких група, а затим напуштала то подручје. У неким случајевима, израелска војска је остала на дужи рок, као на пример у граничном подручју у јужној Гази званом Филаделфијска рута дуж границе са Египтом. Израелска војска је такође одвојила још један коридор јужно од града Газе. Међутим, у многим урбаним областима, израелска војска се повлачи након недеља или месеци борбе. То је био случај у Кан Јунису, где је израелска дивизија провела неколико месеци борећи се између децембра 2023, и априла 2024. године. Данас, у Џабалији и неколико области у северној Гази, израелска војска је провела три месеца покушавајући да уклони припаднике Хамаса, задржавајући и елиминишући хиљаде прозивничких борци, а борбе се ипак настављају.
Иако борбе у Гази нису тако интензивне као пре годину дана када су први пут почеле у јесен 2023. године и првим месецима 2024. године, израелска војска сваке недеље трпи жртве. Командир чете 932. батаљона Нахал бригаде погинуо је 6. јануара током борби у северном појасу Газе, саопштила је израелска војска. Погинуо је и још један војник. Цивили у Гази и даље су ухваћени у вртлогу. Већина од два милиона становника Појаса Газе расељена је због борби.
Тешки избори који предстоје Израелу односе се на неколико кључних фактора у рату у Гази. Пре свега, Хамас је 7. октобра узео 250 талаца, од којих се сматра да деведесет шест остаје у Гази. Недавно је Хамас објавио снимак једног од талаца. Међутим, Хамас је одбио да Израелу достави списак укупног броја и имена талаца који су остали живи. Упркос разним извештајима у последњих шест месеци, канцеларија израелског премијера је 6. јануара разјаснила да недавну листу талаца која кружи у медијима „Хамас није дао Израелу, већ ју је Израел првобитно дао медитантима у јулу 2024. године”. Упркос извештајима о склапању споразума, Хамас изгледа да одуговлачи. До промена може доћи када новоизабрани председник Доналд Трамп преузме дужност касније током месеца. Трамп је у последње време неколико пута рекао да жели да се таоци ослободе или ће у супротном „настати пакао“ за Хамас.
Чини се да је договор о таоцима заглављен годину дана са малим напретком. То захтева преиспитивање у смислу стратегије. Остављање живих и мртвих талаца у Гази на дужи временски период изгледало би као језив крај напада 7. октобра и послало поруку да Хамас може да се извуче са својим злочинима. С друге стране, израелско политичко руководство изгледа опрезно према договору сличном оном из 2011. године када је један израелски војник који је пет година држан као талац у Гази ослобођен у замену за 1.000 Палестинаца, од којих су многи осуђени за терористе. Неки, попут Јахје Синвара, чак су били укључени у напад 7. октобра.
Израел би могао да одлучи да настави преговоре у Гази са ограниченим војним упадима, што је била норма током прошле године након што су борбе постале мање интензивне у пролеће 2024. године. Међутим, почетна војна кампања Израела у Гази била је осмишљена да изврши војни притисак како би се осигурало ослобађање талаца. Тај притисак је углавном окончан у пролеће 2024. године након што је први договор постигнут крајем новембра 2023. године. Израел би могао да одлучи да обнови притисак на Хамас и покуша да уклони групу из области које контролише у Гази, као што је централни појас Газе. Израелска војска никада није пуном снагом ушла у централну Газу, упркос дугом рату, остављајући Хамасу кључна урбана подручја као што су Дејр ал-Балах и Нусејрат.Договор о таоцима и војни притисак нису једини изазови у Гази. С тим у вези изазов је и питање да ли ће Хамас бити смењен као владајући орган у Гази. Када је рат почео, израелско политичко руководство је упоредило Хамас са Исламском државом и рекло да ће бити сломљен на исти начин на који је Исламска држава поражен. Исламска држава је уклоњен из области у Ираку и Сирији након вишегодишње кампање између 2014. и 2019. године. Међутим, чини се да су се циљеви Израела у Гази променили од изјава из октобра 2023. године о потпуном уклањању Хамаса.
После петнаест месеци рата, не постоји алтернатива за контролу Газе. Хамас наставља да контролише сва подручја у којима се налазе цивили у Гази. То значи да, за разлику од рата против Исламске државе, где су цивили могли да напусте подручја као што је Мосул и преселе се у кампове за интерно расељена лица под контролом ирачке владе или аутономне регионалне владе Курдистана, цивилима у Гази није пружена опција за цивилну власт која није Хамас. Због тога је Хамас у могућности да настави да регрутује, али и да настави да контролише области у које се испоручује хуманитарна помоћ. У суштини, ово ставља Хамас на врх линија снабдевања и у посед многих кључних урбаних подручја у Гази.
Када је почео рат 7. октобра 2023. године, Хамас је могао да затражи подршку других група у региону које подржава Иран. Хезболах је започео нападе на Израел из Либана. Хути у Јемену започели су нападе на Израел и нападе на бродове у Црвеном мору. Милиције у Ираку које подржава Иран започеле су нападе на америчке снаге и такође су се спремале да циљају Израел. Овај рат на више фронтова отежао је Израелу да победи све ове непријатеље. Међутим, петнаест месеци касније, ствари су се промениле у корист Израела. Хезболах је веома ослабљен. Чини се да су милиције у Ираку које подржава Иран зауставиле своје нападе дроновима на Израел. Асадов режим, који је био канал за иранско пребацивање оружја Хезболаху, пао је 8. децембра 2024. године. Због тога Хамас и Хути и даље стоје, иако је Хамас у великој мери ослабљен од 2023. године. Израел се такође суочава са све већим нападима са Западне обале од стране група повезаних са Хамасом, палестинским Исламским џихадом и другим оружаним фракцијама.
Свеукупни изазов за Израел 2025. године сада се враћа у Газу. Иако ирански нуклеарни програм и други фронтови остају, Газа је место где је рат почео и где ће морати да се заврши. Чини се да дуги рат у Гази који се годинама бори против Хамаса није у интересу Израела. Међутим, остављање Хамаса под контролом неизбежно би омогућило групи да реконструише своју претњу Израелу. Замена Хамаса захтева стратегију и координацију са другим земљама које желе да виде мирну, стабилну Газу.