УКРАЈИНСКИ ДРЖАВНИ ИСТРАЖНИ БИРО ПОКРЕНУО КРИВИЧНИ ПОСТУПАК ПРОТИВ 155. БРИГАДЕ

Јасан пример проблема унутар Оружаних снага, посебно у погледу формирања нових бригада.

Државни истражни биро Украјине покренуо је кривични поступак о околностима око формирања 155. механизоване бригаде, која се тренутно бори код Покровска. Ово извештава Јуриј Бутусов, украјински новинар у свом извештају за цензор.нет.

Кривична истрага је покренута због догађаја у Француској, где је 155. механизована бригада упућена на обуку. Ово је била прва иницијатива Украјине да се формира и опреми читава бригада уз подршку западних партнера. Током фазе обуке у иностранству, преко 50 војника је дезертирало, што је изазвало забринутост у Француској. Као резултат тога, истражни биро је покренуо кривични случај, пошто је ово питање привукло значајну пажњу украјинског војног врха и штаба.

Формирање и попуњавање бригаде надгледала је Оперативна команда „Запад“. Међутим, брзо је постало очигледно да ОК „Запад“ нема потребно командни састав, војнике, оружје и ресурсе за формирање нове јединице. Од свог оснивања, формирање 155. бригаде је било оптерећено потпуним организационим хаосом у свим аспектима. Они који су настојали да служе са интегритетом суочили су се са значајним изазовима, док је јединица претрпела значајне губитке због широко распрострањеног дезертирања током својих најранијих фаза.

Попуњавање бригаде је званично почело у јуну, али особље није имало прилику да заврши пуну обуку. До јула и августа преко 2.550 војника из 155. бригаде распоређено је у појачање других јединица. Ово је практично лишило бригаду скоро целокупног способног састава, укључујући и оне које су борбени команданти управо распоредили на положаје. При томе су радови обављени од марта до јуна у потпуности прекинути. Због тога је бригада морала поново да се реорганизује у августу. Ипак, убрзо након тога, издато је наређење да се преостало људство припреми за распоређивање у Француску до краја септембра.

Као резултат тога, 1.924 војника послато је у Француску у саставу 155. бригаде. Од тога, само 51 је имао више од годину дана војног искуства, 459 мање од годину дана, а већина — 1.414 припадника— била је у војсци мање од два месеца. Ова група је укључивала око 150 новорегрутованог људства које је послато у Француску без основне обуке. Међу овом групом, Французи су уочили највећи број дезертера, са око 50 војника који су побегли из бригаде.

Док је цела команда бригаде била на обуци у Француској, хиљаде нових регрута су примљене у њиховом одсуству, без надзора команданата бригада или батаљона. Као резултат тога, у октобру и новембру, преко 700 припадника је дезертирало из бригаде убрзо након што су примљени на територији Украјине.

Ипак, већина војника послатих у Француску није дезертирала; уместо тога, спремали су се. Преко 4.000 људи, регрутованих без одговарајуће селекције из регрутних центара, стигло је да појача бригаду између септембра и новембра. Упркос одсуству команде бригаде и одређеног места за распоређивање, ови регрути нису побегли. Били су смештени у центру за обуку ОК “Запад”, где су добили основну обуку од инструктора које им је послала ОК.

Почев од 15. новембра, војници бригаде су постепено враћени у Украјину, док је штаб бригаде остао у Француској да заврши штабну обуку, што је добило високе похвале француских инструктора. Штаб бригаде стигао је у Украјину 30. новембра, али командант Рјумшин није могао да дочека својих 4.000 нових потчињених који су чекали у центру за обуку, нити је могао да спроведе планирану додатну обуку за оне који су се вратили и немају основна знања. У недостатку командног и борбеног људства бригаде, руководство ОК Запад је почело да пребацује необучене и некоординисане регруте у Покровск.

По Рјумшиновом доласку из Француске у Покровск на распоређивање бригаде, комисија је 4. децембра посетила то подручје. Брзо су закључили да командант бригаде наводно није успео да ступи у контакт са људством, што је довело до ниског моралног и психолошког стања међу трупама. У року од неколико дана, Рјумшин, који је управо успео да успостави неку врсту контроле у ​​хаосу и покушавао да спасе ситуацију, смењен је са своје позиције. Отпуштено је и неколико штабних официра и један борац, а постављени су нови команданти који нису разумели тренутно стање бригаде и нису били упознати са борцима.

Иако је бригада била потпуно опремљена пешадијским, артиљеријским наоружањем и оклопним возилима, недостајале су јој беспилотне летелице — критична средства за извиђање и контролу у савременом ратовању. То је исту учинило само условно способном за извођење борбених дејстава. Уз помоћ добровољаца, бригада је успела да распореди не више од 5-6 дронова истовремено, пре свега због недостатка обучених оператера. Десет дана након ступања у борбу, бригада је добила новац од Министарства одбране за набавку серије дронова.

Постојао је и потпуни недостатак опреме за електронско ратовање, а није било времена да се сва борбена возила опремију поузданим решеткама — нити су решетке биле доступне. Све ове залихе тражене су од добровољаца, пошто Министарство одбране није испунило ниједан захтев за беспилотне летелице или EWопрему. Као резултат тога, потпуно нови тенкови Leopard 2A4 и оклопна возила VAB претрпели су губитке током својих првих покушаја употребе на фронту, углавном због руских дронова. Штавише, оклопна возила VAB и возила AMX-10 нису ни била прописно сервисирана, што је довело до бројних техничких проблема.

У Покровску, у близини 155. бригаде, налазе се искусне јединице, као што су 1. јуришни батаљон, 25. ваздушно-десантне бригаде и 68. јегерска бригада. Ове јединице се суочавају са озбиљним недостатком пешадијског људства, што ограничава њихову способност да држе широк фронт. Међутим, они имају искусне јединице беспилотних летелица, штаб и командни састав способне да брзо обуче и припреме мобилисано људство за борбу. Упркос томе, ове борбено спремне бригаде нису биле обезбеђене потребним људством и није им било дозвољено да стабилизују фронт. Уместо тога, људство је распоређено у новоформиране бригаде.

Украјински председник Зеленски би требало да сазове Ставку 3. јануара 2025. године. Очекује се да ће се примарни дневни ред бавити открићима у вези са 155. механизованом бригадом, које је изнео Јуриј Бутусов. Ово ће подстаћи украјинску команду да преиспита свој приступ, заустави формирање нових бригада и преусмери расположиво мобилисано људство у критично слабо попуњене, али искусне бригаде које тренутно држе линију са минималним саставом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *