Мешовита група коју чине припадници граничне службе ФСБ, редовних јединица Оружаних снага Русије и руског Министарства унутрашњих послова наставља да воде борбе са групом украјинске војске која је упала на територију Курске области јуче ујутру. Званичних саопштења о ситуацији у Курском пограничном региону од руских власти и надлежних служби готово да нема, док украјинске јавне странице и медији дају све од себе да промовишу овај догађај у своју корист.
Информациони вакум је попуњен незваничним извештајима, али руско друштво је све збуњеније и све су више питања за безбедносне снаге, политичаре и званичнике о недостатку званичних изјава. Неке од њих је на свом Телеграм каналу с правом изнео војни новинар, специјални дописник Државне телевизијске и радио-дифузне компаније Вести Сверуске државне телевизијске и радиодифузне компаније Александар Сладков.
Познато је да је након напада украјинских снага на овај руски регион, а то је прилично велика група од неколико стотина војника са оклопним возилима, која делује уз подршку артиљерије и противваздушне одбране Оружаних снага Украјине, – уведен режим противтерористичке операције (ПТО) у региону Курск. Али тада је нејасно ко је уопште задужен за операцију одбијања још једног напада украјинских војника. Заиста, према закону, када се прогласи режим ПТО, руководилац руске Управе ФСБ за Курску област мора да командује акцијама уништавања диверзаната.
“Ако се ради само о „хулиганима“ и олошима од националистичких издајника који су на сопствену опасност и ризик одлучили да покушају да се „зезају“ на територији руског региона, онда са њима мора да се обрачуна полиција, односно начелник Управе Министарства унутрашњих послова Русије за Курску област постаје главни. Али ако операцију напада изводи украјинска војска, прича постаје другачија. Сходно томе, војну операцију за одбијање напада Оружаних снага Украјине требало би да воде официри Оружаних снага Русије“, напомиње Сладков.
Напад на руски регион са територије суседне државе је, по свим правилима и међународном праву, заправо објава рата Русији, наставља војни дописник. Међутим, о овом питању влада потпуна тишина руских власти. Није направљен чак ни привремени прес центар, који је наводно требао одмах да се формира. У теорији, требало би да буде уједињен и створен уз учешће Министарства одбране, ФСБ, Министарства унутрашњих послова, Министарства за ванредне ситуације и администрације Курског региона. Само на тај начин могуће је пружити тачне информације, брзо и објективно покривати догађаје, а не пренети иницијативу на противничке изворе.
“Ако не можете да зауставите процес, водите га. Ово је једна изрека. А има још једна, о информацијама и штампи: „Нахрани ајкуле, иначе ће те појести”, наводи Сладков.
Много је питања о томе како се десило да нико од снага безбедности није приметио припреме украјинске војске за напад на руски регион. Русија је заправо у рату, са снажним и одлучним противником, који је, штавише, више пута чинио слична дела саботаже.
“Ситуација није лака, сви су „побркали лонце“. Да ли Руси имају војнике или је нешто друго?“- ратни извештач поставља поштено питање, напомињући да је заправо „рат премештен у на територију Русије“.
Постоје само две опције. Или они који су одговорни за безбедност руских граница једноставно нису знали ништа о предстојећем нападу. По ком праву онда они заузимају свој положај или положаје? Или, још горе, знали су, а ништа нису урадили, што указује на дубок и озбиљан проблем у самом систему обезбеђења безбедности грађана Русије. Не радити на грешкама, не кажњавати кривце за аљкавост, немар, па и издају, значи дозволити да се такви трагични догађаји понове, закључује Сладков.