Декласификовани извештај америчког Министарства одбране о тестирању ловца F-35, најскупљег оружја у историји САД-а, указује на бројне проблеме у његовој поузданости, одржавању и борбеним способностима током шестогодишњих тестова. У извештају су идентификовани проблеми попут непрецизног топа, слабе отпорности на сајбер нападе, као и изузетно високи захтеви за одржавање и поправке, пише Блумберг. Lockheed Martin обећава да ће “испеглати” проблеме, а већ уложено рекордних преко 1,5 билиона долара!
Пентагон је у марту дозволио програму F-35 да пређе у „пуну производњу“. Одлука је донета отприлике месец дана након што је комплетан извештај од 382 странице класификован, укључујући уводно писмо секретару одбране Лојду Остину. Министарство одбране процењује да ће програм коштати више од 1,8 билиона долара током свог животног циклуса, укључујући развој, производњу и одржавање. Ипак, Lockheed Martin је већ склапао авионе и пре саме одлуке. За све проблеме је нађено објашњење, а Локид Мартин је елегантно обећао да ће их све уклонити.
Кварови су се наводно јављали јер је увек фалило додатних делова па је и тестова било мање. Са мање тестова, авиони су се чешће кварили. У документима се наводи и читав низ проблема.Систем за дијагностику кварова често шаље лажне аларме (једном на сваки сат, уместо једном на 50 сати). Време потребно за поправке је двоструко дуже од оног које је формално захтевано. Млазни авиони често лете са оштећеним премазима за „невидљивост“ (стелт). Аутоматски топ није у стању да погађа прецизно циљеве због проблема у дизајну и уградњи.
Ту је и ограничено тестирање против непријатељских авиона 5. генерације, попут оних које користи Кина. Образложење по систему – нема му такмаца па не можемо да га тестирамо. Локид Мартин је у изјави навео да F-35 „константно испуњава или премашује захтеве поузданости које су уговорно обавезни да испоруче“, истичући да „готово 90% компоненти F-35 ради боље него што се захтева.“ Штета само што у авијацији до катастрофе може да доведе и много мање од тих 10%.
„Улажемо више од 350 милиона долара у тестирање система“, правда се Lockheed Martin. Поштено говорећи, 350 милиона је кап у мору, у пројекту који је већ “појео” билион и по долара.
Упркос овим проблемима, програм је одобрен за пуну производњу. Пентагон тврди да је F-35, преман за борбу и пружа изванредне перформансе“, али наглашава потребу за побољшањима.
Програм ће коштати преко 1,8 билиона долара током свог животног циклуса. САД су до сада поручиле 881 од планираних 2.456 авиона, а више од 1.000 их је испоручено домаћим и страним купцима.